Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Процентът на жените на ръководни позиции у нас - два пъти по-висок от средния за ЕС
„Процентът на жените, които заемат водещи позиции у нас, е два пъти по-висок, отколкото средния за страните от ЕС (7%) и въпреки това, той е доста нисък – едва 13%. Затова всички ние – и общество, и институции трябва да насочим усилията си към осигуряване на предпоставки той да продължи да се увеличава. Пълноценното участие на жените и в бизнеса, и в политиката, и на трудовия пазар е белег за развитието на модерното общество“. Това отбеляза министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин, по време на официалното откриване на международната конференция, посветена на равните права на жените при заемане на лидерски позиции, организирана съвместно от американската асоциация Women’s Campaing International и Съветът на жените в бизнеса в България.
Според министър Калфин, сред основните трудности, които работещите жени у нас срещат в ежедневието си, е липсата на време.
„В тази връзка ние разработихме промени в Кодекса на труда, които позволяват гъвкаво работно време. Работим и по въвеждане на ваучери за помощ в дома и за отглеждане на деца – отново тази мярка е насочена към спестяване на времето на работещите жени“, отбеляза още той.
Като втори проблем, с който се сблъскват работещите жени у нас, министърът посочи съществуващата разлика в заплащането между жени и мъже за еднакви позиции.
„За една и съща работа жените получават средно 13,5% по-ниско заплащане от мъжете. Разликата у нас отново е по-малка от средноевропейската, която е 16%, но това не трябва да ни успокоява, а да ни стимулира всички, като общество, да работим за преодоляването й“, каза министърът, като подчерта, че промените в пенсионната система, които министерството на труда и социалната политика предложи и предстоят да бъдат окончателно гласувани от Народното събрание следващата седмица, ще осигурят преодоляване на неравенството и по-голяма справедливост за работещите жени.
Събитието бе открито от генералният директор на ЮНЕСКО - Ирина Бокова.То включва работна програма с обучение по лидерство и комуникационни умения. Участват 30 избрани от Съвета бизнес дами от частния сектор на България, работещи на средни мениджърски позиции и жени предприемачи, с желание да обменят опит и да се учат как да израстват към по-високи позиции в управлението на компании.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Художници, учени, реки или птици: Гласувайте за дизайна на новите евробанкноти
Икономика |В Министерството на отбраната не е постъпвало искане за становище по т. нар. "Коалиция на желаещите"
Политика |Превръща ли се Теорията за мъртвия интернет в реалност?
Техники за успех |Още от Бюджет 2026: Поемаме нов държавен дълг до 10,1 млрд. евро
България |Европейските фондови борси се оцветиха в зелено на фона на възстановяването в технологичния сектор*
Финанси |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
България |Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |САЩ налагат мита върху вноса от 60 търговски партньори, позовавайки се на опасения за принудителен труд
Икономика |Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.