Световната банка предрича мащабна криза в Китай

Икономика

Китай е застрашен от мащабна криза, ако правителството не започне икономически реформи в това число и за намаляване на държавния дял в икономиката на страната. Такива изводи съдържа докладът „Китай до 2030 г.”, изготвен от Световната банка и китайски правителствени експерти, съобщи „Уол Стрийт Джърнъл.”

Регулативната намеса на правителството в икономиката е нараснала значително през последните 10 години, се отбелязва в документа. Благополучието на китайската икономика зависи до голяма степен от ръста на БВП, а намесата на държавата има негативно влияние върху този ръст, пишат още авторите на анализа. Затова експертите призовават китайските власти да стимулират конкуренцията и преприемачеството, както и да ускорят приватизацията на държавни предприятия.

Според прогнозите на китайското правителство, ръстът на БВП през тази година ще е около 8%, а от 2013 до 2016 г. ще се забави до 6,6%. За отбелязване е, че до момента китайската икономика всяка година расте с около 10%. Първото забавяне на промишленото производство в страната за последните три години бе регистрирано през ноември м.г., когато данните показаха ръст на БВП от 9,1% за третото тримесечие на 2011 г. Влошаването на показателя бе обяснено както с европейската дългова криза, вследствие на която отслабна търсенето на китайски стоки, така и със свиване на вътрешното потребление заради драстичната монетарна политика в страната.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Путин омаловажава недостига на горива в Русия, докато засилва атаките срещу Украйна
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Иран почита с многодневен траур бившия върховен лидер аятолах Али Хаменей
Amazon се готви да пусне интернет услугата Leo – конкурент на Starlink
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове