Световните цени на храните паднаха до 6-годишен минимум

Световните цени на храните паднаха до 6-годишен минимум

Световните цени на храните паднаха до 6-годишен минимум

Световните продоволствени цени през май са спаднали до минимум, който за последно е регистриран през септември, 2009 година, съобщи в официален доклад FAO – организацията по продоволствието и селското стопанство към ООН.

Индексът на цените на продоволствените стоки на FAO през май е отбелязал спад с 2,4 пункта на месечна база, или 1,4% до 166,8 пункта. На годишна база, показателят се е понижил с 43,6 пункта (20,7%), се отбелязва в съобщението. Най-голямо поевтиняване е регистрирано при зърнените, млечните и месните продукти. За сметка на това обаче, през май е нараснала стойността на маслото и захарта.

Поевтиняването на зърнението продукти се дължи на положителните прогнози за богата реколта тази година, слабите търговски перспективи и отлагането на покупка на зърно от редица страни. Всичко това е довело до понижаване на индекса на цените на зърнените продукти през май с 6,4 пункта, или 3,8%, до 160,8 пункта — минимум от юли 2010 година, насам.

Понижаването на цените на млечните продукти е обусловено от ръста на запасите в Нова Зеландия и експортните доставки в Европа, коментират експертите на FAO. Несигурността по повод покупките на сухо мляко от Китай през 2015 година също оказва натиск върху цените на млечните продукти. Техният индекс през май е 167,5 пункта,  което е с 5 пункта, или  2,9%, по-ниско отколкото през април.

Индексът на цените на месото и месните продукти се е понижил с 1,7 пункта, или 1%, до 171 пункта. Причината е намаляването на експорта на месо от САЩ, а също и ограниченията за внос и доставка на птиче месо в редица щати заради епидемия от птичи грип. В световен мащаб цените на говеждото и овнешкото бележат по-рязък спад от птичето и свинското месо.

Ръстът при цените на захарта е свързан със слабия старт на сезона за прибиране на реколтата от тръстикова захар в Бразилия. Индексът на цените на захарта през май е нараснал с 3,7 пункта, или 2%, до 189,3 пункта – първият, демонстриран съществен ръст от октомври 2014 година, се посочва в доклада на FAO.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ