Сивата икономика у нас изсветлява

Сивата икономика у нас изсветлява

Сивата икономика в България през 2011 г. намалява, а бизнесът и работниците все повече спазват правилата за легална дейност”, обяви Милена Ангелова от Национален център „Икономиката на светло".

През 2011 г. индексът „Икономиката на светло" е достигнал 67,40 пункта от 63,97 пункта през 2010 г. Индексът показва процента на легално произвеждания у нас БВП, посочват експерти от центъра.

Те отчитат още, че се подобряват почти всички компоненти на индекса, предаде БТА. Влошаване има само при събирането на ДДС и при търговията с други страни от ЕС. Тези показатели обаче не са окончателни, защото данните за тях излизат от НСИ през есента.

Съществено подобрение през 2011 г. има при събирането на акциза от цигари и алкохол. Влияние за изсветляване на икономиката оказва и свързването на касовите апарати на търговците с НАП, както и проверките на Агенцията по заетостта за фиктивни трудови договори

Сивата икономика в България и в Румъния е на най-високо ниво в ЕС - над 30%, отчетитат от центъра . Средната за ЕС стойност по данни на ЕК е между 15 и 17%, като в Германия, Дания и Австрия тя е в порядъка на 10 - 12% от БВП.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Адриан Юриев: Визионерът, който променя пазарите на недвижими имоти и услуги в България
Великобритания обмисля забрана на X заради голи снимки, генерирани от изкуствен интелект
Доларът пренебрегва предизвиканите от Тръмп трусове, фокусът е върху действията на Фед
Reuters: САЩ обмислят да платят по 100 000 долара на всеки жител на Гренландия
Положителните отзиви, на които потенциалните ви клиенти се доверяват
Мелони призовава Европа да поднови диалога с Русия, но не очаква бързо възстановяване на Г-8
Една малка промяна, която ще ви помогне със спазването на новогодишните обещания
Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ