Уволнение в Olympus постави под въпрос корпоративната култура на Япония

Уволнение в Olympus постави под въпрос корпоративната култура на Япония

Уволнение в Olympus постави под въпрос корпоративната култура на Япония

Акциите на Olympus Corp. поевтиняха за втори пореден ден, след като компанията уволни Майкъл Уудфорд - нейният първи главен изпълнителен директор, който не е японец, предава BBC.

Цената на акциите на Olympus е паднала с 24% на Токийската фондова борса днес, след 18% спад в петък. Уудфорд твърди, че е уволнен, защото е разпитвал за някои счетоводни практики. Въпреки това от компанията твърдят, че възгледите му вече не са в съответствие с тези на другите мениджъри.

"Майкъл Уудфорд до голяма степен се отклонява от останалата част от ръководния екип по отношение на посоката на управление, което причинява проблеми за вземането на решения от мениджърския екип", заявиха от компанията в изявление. Уволнението на главния изпълнителен директор и последвалите искове, породиха опасения за бъдещето на японската камера и за компанията.

В интервю за Financial Times Уудфорд заяви, че може да е бил уволнен за това, че е повдигнал въпроси относно плащания и консултантски такси, изплатени за придобиванията, извършени от фирмата, преди той да поеме пост в нея.

Ръководството отрече тези твърдения. Противоречията обаче породиха опасения сред инвеститорите. "Уволнението разби очакванията на капиталовия пазар за структурната реформа на фирмата", казва анализаторът Йошиказу Хигураши.

Анализаторите твърдят, че тези обвинения могат да бъдат само началото на дълга битка между двете страни. „Това е началото на една голяма драма, която ще завладее Япония и останалата част от света", коментира уволнението Кенет Кукиер от The Economist. „Решението на Olympus да премахне изпълнителния си директор в момент, когато той изрази притеснения относно счетоводните практики в компанията, доведе до въпроси за политиката на управление“, каза още той.

Анализатори смятат, че сега вече този вид проблеми са станали видими в Япония и могат да доведат до още дискусии. Те цитират като пример ръководството на Tokyo Electric Power Company (Tepco) и начина, по който в него възникнаха противоречия относно проблемите на АЕЦ "Фукушима 1".

"Корпоративно управлeние в Япония е обедняло", твърди Кукиер. "То просто не съществува по никакъв смислен начин, случаи като този ни показват това“, заяви той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ