Умните момичета съдят себе си твърде строго

Умните момичета съдят себе си твърде строго

Успелите жени знаят от опит, че във всяка професия, доминирана от мъжете, нежният пол се чувства някак по презумпция съден с по-високи криерии и натоварен с недостатъци. Много от съвременните жени в компаниите постоянно чувстват, че ги подценяват. На по-голямата част от тях се заплаща по-малко за същата свършена работа.

В живота обаче някои от най-умните и талантливи момичета рядко осъзнават, че една от най-големите трудности, с която трябва да се преборят, е в самите тях.

Това коментира в The Huffington Post британската авторка и мотивационен психолог д-р Хайди Грант. Според д-р Грант жените съдят собствените си способности в работата много по-сурово, отколкото мъжете, които са техни колеги. И оценяват уменията си по фундаментално различен начин.

„Да разберем защо правим така е първата стъпка в това да поправим нещо ужасно погрешно. А за да направим това, трябва да се върнем назад във времето”, обяснява авторката.

Според нея ако сте жена, и сте имали отлични оценки в училище в пети клас, има много по-голям шанс да сте успешен професионалист днес. Това свое заключение тя базира на специализираните изследвания на дипломния й ръководител д-р Каръл Дуек, който през 80-те години провежда серия от изследвания, свързани с умните момичета и момчета в пети клас и шести клас.

В този период от детството момичетата, които посещават училище и се справят добре с уроците, са по-малко самоуверени и по-уязвими от момчетата, сочи изследването на д-р Дуек. Тогава те са по-напред в развитието в сравнение с другия пол (включително в математиката и в точните науки) и имат по-силно представяне. Но въпреки това съдят успехите си по-строго и по различен начин, който ги прави вечно недоволни.

Специалистите отдават това на следната причина: по-често момиченцата са убедени, че уменията им са вродени. Докато момчетата някак по свое му вярват че могат да се научат на много нови неща с труд, постоянство и с течение на времето.

Част от вътрешната самооценка на децата от двата пола задължително се дължи на одобрението и похвалите, които те получават от родителите и учителите. Когато се справяме добре в училище ни казват, че сме „толкова добри”, „толкова умни”, „такъв добър ученик”. При момичетата това стимулира вътрешното убеждение, че имат вроден талант и потенциал. Те продължават да носят тази вяра в себе си подсъзнателно през целия си живот.

И понеже „умните момичета” е по-вероятно да виждат тези способности като непроменима даденост, те порастват жени, които се съдят прекалено строго. И които преобладаващо правят заключението, че нямат каквото им трябва, за да успеят в дадена област. Тези жени се отказват от мечтите и амбициите си много скоро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ