Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Южен Судан изуми инвеститорите
Най-новата държава в света, създадена през юли 2011 г. - Южен Судан, шокира инвеститорите с внезапни промени в националната й икономическа политика.
Във вторник тази седмица правителството в столицата Джуба е наредило всички чуждестранни работници да напуснат страната. Това обяснява пред Би Би Си изпълнителният директор на инвестиционната компания Phoenix Africa Пади Дочъри.
Дочъри допълва, че след това властите са отменили решението си, но колебанията в настроенията им оказват сериозно негативно влияние върху плановете за развитие на страната. Екипът на нейната фирма обмисля дали да не се откаже от земеделски проект, с който е искал да влага средства в Южен Судан. „В същото време страната не може да се развие без значителни вложения от международни капитали и експертна помощ във всички сектори“, посочва тя.
В Южен Судан живеят десетки хиляди работници от близките нации в Източна Африка Етиопия, Еритрея, Кения, Судан и Уганда, които са по-добре образовани. Те работят в секторите на телекомуникациите, банкирането, хотелиеството, петролния добив и изграждането на инфраструктура. Ако напуснат държавата, развитието й фактически ще замре.
Населението на Южен Судан се състои от 11,3 млн. души, а нейният БВП по данни на Световната банка е бил 13,8 млрд. долара през 2013 г. Икономиката на Южен Судан е неразвита и разчита основно на земеделието. 75% от досегашните запаси на петрол на съседен Судан, от който тя се отдели, се намират в Южен Судан, но рафинериите и тръбопровода към Червено море са в Судан.
Според споразумение от 2005 г. Южен Судан получава 50% от годишните приходи от петрола, но това споразумение изтече с обявяването на независимост на страната след тежка, продължила 20 години гражданска война в този край на света.
Основен конфликт между двете страни - Судан и Южен Судан, остава контрола върху региона на Абуей, който е богат на петрол.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.