„Дойче банк" предлага създаване на нова валута специално за Гърция

„Дойче банк предлага създаване на нова валута специално за Гърция

„Дойче банк” разработи модел, който позволява на Гърция да въведе паралелна валута. По този начин правителството в Атина ще може да подобри своята ликвидност и постепенно отново да премине единствено към еврото, пише„Ди Пресе”.

Европейските политически лидери искат Гърция да остане в еврозоната. Но новите избори на 17 юни може драматично да променят нещата. Ако новото правителство в Атина се откаже от програмата за икономии, рискува да загуби икономическата и политическата подкрепа на кредиторите в Европа. Останала без пари, Гърция ще бъде принудена да напусне еврозоната.

В доклад на „Дойче банк” се предупреждава, че това би могло да има тежки последици – колапс на банковата и търговската система, социално и политическо напрежение.

От банката предлагат паралелна валута за Гърция. Главният икономист на банката Томас Майер нарича новата валута "гевро" (geuro). Според него въвеждането би било спасителна операция за страната. Тя ще служи за разплащане в страната и за плащания по вноса. Стойността ще е най-много на половината на еврото, т.е. не повече от 1 лев.

Междувременно американският икономист Нуриел Рубини прогнозира, че тази или следващата година е много вероятно Гърция да спре плащанията по дълга си и да напусне еврозоната. Той препоръчва връщане към драхмата и рязкото девалвиране. Това бързо би помогнало за конкурентоспособността и растежа на гръцката икономика.

“Подобна “драхматизация” на гръцкия дълг в евро е необходима и неизбежна. Загубите на банките ще са управляеми, ако финансовите институции бъдат правилно рекапитилазирани, продължава той. За да се избегне масовия отлив на депозити, може да бъдат наложени временни мерки, както и да се направят директни капиталови инжекции. Гърция ще трябва и още веднъж да преструктурира дълга си. Ще е необходимо и допълнително отписване на частните вземания, като може да се започне с налагането на мораториум върху лихвите“, каза Рубини.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ