1% от пушачите отказали цигарите след пълната забрана
44% от анкетираните българи не подкрепят пълната забрана за тютюнопушене на обществени места, като смятат, че предишните ограничения, които предвиждаха обособени зали за пушачи и непушачи са били достатъчни като мярка.
Това сочат резултати от национално представително проучване сред 1012 пълнолетни граждани, направено от Ноема през 2013 г. В него са участвали 410 пушачи и 602 непушачи. Проучването е по поръчка на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и регистрира нагласата на българите относно въведената пълна забрана за тютюнопушене във всички заведения. Изследването цели да бъде измерено влиянието на въведената пълна забрана върху честота на посещение и времето за престой в заведенията.
Според анкетата процентът на хората, подкрепящи пълната забрана във всички заведения е намалял с 14% на годишна база, до 34%. Отбелязва се намаляване на процента на непушачите, които подкрепят пълната забрана в заведенията – 46% от непушачите подкрепят забраната през 2013 г., за разлика от предходната година, когато процентът им е бил 61%.
При пушачите около една трета посочват, че се отказват често от посещение, защото те или техен познат иска да пуши докато са заедно. При непушачите делът им е значително по-малък – 8%. Въведената от средата на миналата година забрана се е отразила предимно на пушачите, но не по отношение на навиците им на пушене, а по-скоро във връзка с честотата на посещаване и прекарваното време в заведенията. Направеният извод се потвърждава и от анализа по честота на посещаване на заведения – честите посетители започват да ходят по-рядко и да стоят по-малко, а делът на редките посетители, които са започнали да ходят по-често, не е в състояние да компенсира тази тенденция, заключава проучването на Ноема.
„Изследването на обществените нагласи показва, че 76% от пушачите нито са се отказали от тютюнопушенето, нито са намалили броя на изпушените цигари в следствие на въвеждането на забрана за тютюнопушене на обществени места. Това е ясно доказателство, че забраната не е оказала чувствително влияние в посока намаляване броя на пушачите, а се отразя единствено на честотата на посещенията в заведенията. Едва 1% от пушачите са се отказали от тютюнопушенето в резултат на въведеното ограничение”, отбеляза Атанас Димитров, председател на Браншова асоциация на ресторантьорите - София.
По данни, събрани от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), преди въвеждането на пълната забрана за тютюнопушене, са инвестирани около 50 млн. евро., за да се обособят зали за пушачи, съответстващи на законовите изисквания. След въвеждане на ограничението са затворени между 15 и 20% от заведенията от ХоРеКа индустрията и са освободени около 16 000 човека, заети в сферата на ХоРеКа индустрията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.