1,5 млн. българи с хронични заболявания в риск да останат без лечение

1,5 млн. българи с хронични заболявания в риск да останат без лечение

1,5 млн. българи с хронични заболявания ще останат без домашно лечение, ако бюджетът на Здравната каса не бъде актуализиран с исканите от институцията 328 млн. лева, а с предлаганите 225 млн. лв. Около тази тревожна прогноза се обединиха шест пациентски организации у нас, сред които четирите национални представителни, предаде „Дарик”.

Проблемът според тях е, че със 100 млн. лв. по-малко за здраве ще има средства за болниците, но няма да има никакви допълнителни пари за домашно лечение. Затова от организациите настояха парите на касата да се актуализират в пълен размер, като  осигуряването на още сто милиона лева да се случи чрез нов проектозакон.

Лекарствата за домашно лечение, за които няма да достигнат пари, не могат да бъдат закупувани от болниците, смята Иван Димитров, председател на Федерация Български пациентски форум. По този начин пациентите с хронични заболявания остават без лечение.

„Ако няма наистина политическата воля да има актуализация в този размер, от 16 септември повече от 1,5 млн. български граждани ще бъдат с изнесена, подписана и гласувана смъртна присъда”, обясни Димитров.

‘Причината е, че при тези средства, предвидени за актуализация, Здравната каса трябва да спре да плаща на аптеките в средата на септември”, обяснява председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.

„Какво се случва, когато тя започне да закъснява? Обикновено след 10-12 ден по-малките аптеки започват да изпитват финансови затруднения и не могат да си плащат на дистрибуторите. Т.е. те спират да работят със Здравната каса. Оттам нататък всички пациенти, които не могат да си вземат лекарствата от тези аптеки се пренасочват към следващите. Обаче от известно време всяка аптека има лимит, в резултат на което аптеките, които са по-големи и биха могли да издържат месец-два нямат възможност да обслужват пациентите, защото има лимит”, разясни ситуацията Костов.

„Освен повече пари за здраве тази година, е нужно да се увеличи процентът от брутния вътрешен продукт, който ще се задели при следващия бюджет за здравеопазване”, добави Евгения Адърска, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

„Не бива да се отказваме от мантрата повече пари за здравеопазване, по-висок процент при следващия бюджет. И непременно трябва да изискваме начин да бъдат гарантирани реинбурсациите, когато става дума за лечение. Независимо дали ще бъде през болница или вкъщи, реинбурсация означава, че държавата има ангажимент да посрещне разходите, свързани с едно лечение”, коментира Адърска.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 23 ноември. Имен ден празнуват Александър, Александра, Сашо
Скуката – тайната съставка на успеха
Lexus отбелязва 25 години от „December to Remember“ с носталгични реклами
Цитат на деня
Тръмп назначи бивш експерт на Сорос за министър на финансите и някогашен футболист за градоустройството
Борисов с предложение към ПП-ДБ: Атанас Атанасов да бъде председател на НС, той - премиер
The Washington Post: Генералният секретар на НАТО предвижда да обсъди с Тръмп решение за войната в Украйна
Шефът на OpenAI Сам Алтман спечели само 76 хиляди долара за миналата година, имението му е за 27 млн.