200 бежанци започнаха гладна стачка

200 бежанци започнаха гладна стачка

Около 200 бежанци в Харманли са обявили гладна стачка заради лоши условия на живот, предаде bTV. Те са настанени в лагер от фургони, организиран в транзитния център.

В протеста са се включили граждани от сирийски и афганистански произход, които недоволстват от липсата на медицинска помощ, отопление и  недостиг на храна. „Живеем като животни. Търсим помощ. Защо българското правителство ни приема, след като не може да осигури нормални условия", коментираха пред екипа на bTV част от протестиращите.

Протестиращите са блокирали бариерата на входа на лагера и не позволяват на автомобили да влизат и излизат от центъра. „Полицаите се държат като животни с нас, започнаха да ни бият, когато спряхме колите, ", твърдят още те.

"Правят стачка, ама и те не знаят за какво. Искат да получат за три дни статут, после да бъдат настанени в хотели и да карат леки коли. Просто няма как да стане!", заяви от своя страна директорът на бежанския център Жельо Желев.

„Утре тия хора могат да поискат и джакузи. Знаете ли, че имаме и случаи, в които мъже, пристигнали сами, без близките си, искат да им бъдат осигурени гаджета. Друг дошъл с две съпруги и настоява да сменим законодателството и да узаконим втората му жена", допълни Желев.

Той категорично отрича да е упражнявано насилие от страна на охраната срещу обявилите гладна стачка.

Лагерът в Харманли  е с капацитет до 450 души, но по последни данни, в него са настанени повече 1 100 чужденци, т.е запълнен е близо на 250%.

Брюксел предупреди: Отблъскването на бежанци е недопустимо

Отблъскването на бежанци по границите не е позволено, нито от европейското законодателство, нито по линия на международните задължения на държавите от общността. Страните от ЕС не могат, не биха и не трябва да правят това - такова специално предупреждение отправи на пресконференция днес Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.

Коментарът му бе по повод въпрос как ЕК гледа на издигнатите досега стени в Испания и Гърция за възпиране на потока от мигранти

„Държавите от ЕС сами могат да преценяват какви мерки да предприемат, за да опазят границите си, но винаги сме казвали, че стените не решават проблемите. Решението е в постоянно структурно управление на потоците от мигранти и хора, които търсят убежище”, заяви говорителят.
Това означава, че държавите от ЕС трябва да бъдат в състояние да направляват тези потоци при пълно спазване на основните свободи и на отговорностите, произтичащи от членството в общността и на международно равнище, разясни той
Никой, който пристига на територията на ЕС с молбата за получаване на убежище, не може да бъде отблъскван, нито може да получава отказ на подобна възможност, напомни Черконе.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ