32 отличия за смелост и благородни каузи раздадоха на "Достойните българи"
20-годишният студент по социална педагогика Христо Кънчев, който спаси с риск за живота си две момичета от удавяне в Созопол миналото лято стана носител на голямата награда „Златен ритон” в 10-то издание на номинациите „Достойните българи”. Иницативата, която търси истинските герои, проявили смелост и добрина с безкористна постъпка за спасяване на човешки живот, подкрепа в труден момент за някого или посвещаване на благородна кауза се организира от в.”24 часа” съвместно с БНТ.
По традиция, голямата награда бе връчена от премиера на церемония, провела се днес преди обед в столичния хотел „Шератон”. Преди това, в реч на която могат да завидят и най-добрите политически оратори носителят на приза Христо Кънчев благодари на семейството и приятелите си, но също и на хората, които са му обръщали гръб и са го наранявали. „Всеки от тях ме е направил по-силен. Тази награда е награда на целия български народ, защото аз съм част от него.”, заяви победителят. Впечатлен от думите му, премиерът Бойко Борисов поздрави родителите, отгледали такъв българин и отбеляза, че след време Кънчев може да поеме и кормилото на държавата.
Други две специални награди получиха Васко Ристевски от Македония и Стефан Иванов, които първи се притекоха на помощ на пътниците в горящия автобус на магистрала „Тракия” миналото лято. Освен грамотите и почетните знаци, те получиха и гравирани с благодарствен надпис часовници от председателя на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров. Самият той е носител на голямата награда „Златен Ритон” от 2008 г
Специална награда бе връчена и на Милена Нейова, основател на ателие „Прегърни ме”. То подпомага интеграцията на младежи от столични социални домове чрез ежедневно обучение на занаяти и жудожествени умения.
Най-младият участник, отличен в тазгодишната церемония е третокласникът Александър Йорданов от Аксаково, който намерил портфейл с 2200 лв. и го върнал на собственика му.
Талантът, който прославя България по цял свят също намери признание в лицето на възпитаниците на Националното музикално училище „Любомир Пипков” от трио „Appassionato” в състав Росен Ганев, Йоана Ламбрева и Пенка Петкова, както и Преслава Златева, Мирела Александрова, Николай Митов, Александър Митев и Фикрет Фикрет. Трио „Appassionato получи награда за изключителните си успехи и международно признание на световните музикални сцени, а Преслава Златева, Мирела Александрова, Николай Митов, Александър Митев и Фикрет Фикрет – за включването им в представителния международен хол „Гласове на младежката музика”, който ще вземе участие в редица съпътстващи Олимпийските игри в Лондон културни мероприятия.
Българите, показали силен дух и съпричастност по време на трагедията в с. Бисер също влязоха в номинациите на тазгодишното издание на церемонията. Сред тях са:
Атанас Атанасов, Атанас Георгиев и Красимир Колев, спасили над 60 души при наводнението в селото;
Цветан Сидеров, който с надуваемата си лодка също спасява бедстващи в придошлите води от скъсаната язовирна стена, както и мъжете от форум OffRoad – България.com, които организираха редица акции в помощ на пострадалите от с. Бисер. Още в първите часове след трагедията, те събраха и доставиха храна, питейна вода и дрехи на хората от селото, като шофираха дотам в изключително трудни условия.
В групата на отличените за благородни каузи тази година попаднаха и двама актьори:
Ивайло Захариев, станал популярен с участието си в сериала „Под прикритие” взе награда за благотворителна акция в подкрепа на глухи деца. Колегата му
Башар Рахал пък получи почетен знак за благотворителна акция в полза на деца без родители. Освен тях, наградени бяха и:
Любен Кастрев от кюстендилското с. Фролош, който заедно с братята си снабдява цяла зима с продукти и лекарства над 110 души, изолирани от снежните преспи в отдалечените махали на селото.
Желяз Андреев за създадената от него терапевтична общност „Ново начало” в подкрепа на накрозависими млади хора, решили да скъсат завинаги с дрогата
Морякът Петър Петров от Варна, първи механик на туристическия кораб „Коста Конкордия”, участвал лично в спасяването на 750 пътници. Като водач на една от спасителните лодки на лайнера, той организира неколкократни курсове за транспортиране на корабокрушенците до брега.
Полина Крачунова от плевенското с. Реселец, която дарява ограните на загиналия си 17-годишен син за трансплантация, с което са спасени два човешки живота.
Диана Милева от Горна Оряховица, която също дарява органите на починалия си съпруг за трансплантация, благодарение на което трима души днес живеят втори живот
инж. Благо Танков от Пазарджик, който повече от 10 години подпомага двама братя сираци, както и самотна майка с две тежко болни деца. Освен това с негови дарения са ремонтирани църкви и издадени над 20 книги на местни автори.
Венцислав Карастоянов от Ловеч, който живее с проблемите на другите като търси работа или дом за аутсайдери
Сестрите Елвира и Яница Лазарови, ученички от Стара Загора, организирали благотворителен концерт за сираците от дом „Незабравка” в града.
Сашо Йорданов от Сливен, намерил и върнал портфейл с 400 лв., изгубен от майката на студента Стоян Балтов, брутално убит от хулигани. Парите били за помена на момчето. Йорданов, който по това време е безработен, не се изкушава да задържи сумата и я връща на почернената майка.
По традиция бяха отличени и журналисти от водещи медии за приноса им в социално значими събития. Аделина Радева от БНТ получи награда за кампанията на медията „България е с вас”, в подкрепа на пострадалите от наводнението в с. Бисер.
Журналистите от bTV Станислава Цалова и Венелин Петков бяха наградени за инициативата „Да изчистим България за един ден“, а колегата им Васил Иванов от Нова телевизия – за поредица разтърсващи репортажи и разследвания.
Историите на най-новите носители на приза „Достойните българи”, както и на предишните отличени с Голямата награда „Златен ритон” вече могат да се проследят и на специално създадената за инициативата страница във Фейсбук.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.