36 отличия раздадени в десетото издание на „Достойните българи”

36 отличия раздадени в десетото издание на „Достойните българи”

35 българи и една компания бяха отличени в десетата поред класация на в. „24 часа” – „Достойните българи”. Всички те получиха специални грамоти и други почетни награди на тържествена церемония в столичния хотел „Шератон” днес преди обед.

Класацията търси и отличава смели, достойни и честни сънародници, които безкористно са проявили благородство, саможертва и героизъм като са помогнали на други хора в труден момент. Номинациите се извършват по предложения на читателите на вестника като всеки път се присъжда и една голяма награда – позлатена реплика на златен ритон от Панагюрското златно съкровище. Тази година бяха присъдени две големи награди:

- на Антоанета Иванова, служителка от националната система тел.112, която спаси живота на жена, опитала се да сложи край на живота си заради имотна измама. В отчаянието си, жената позвънила на спешния телефон, за да съобщи за намерението си, а Антоанета успяла да я задържи на линия до пристигането на специализиран екип от полицаи и психолози.

- на Гергана и Соломон Паси за инициативата им да се въведе единно зарядно устройство в Европа, която наскоро официално бе благословена и от Европейската комисия.

 Ето и достойните дела на останалите българи, отличени на тазгодишната церемония:

 1. Отец Георги Фотакиев от Варна, който вече 13 години помага на наркозависими да се отърват от фаталната си пристрастеност, да овладеят професия и да си намерят работа.

2. Учениците от Монтана Денислав Иванов на 14 г. и Златан Златанов на 16 г., които спасяват живота на давещо се 10-годишно дете.

3. Ръководителят на отряда към Планинска спасителна служба в Троян Христо Сливков и още двама членове на екипа му. Целият отряд работи на доброволни начала и никога не е получавал възнаграждения за труда си, а само миналата година е успял да спаси 6 човешки живота.

4. Учителката Стефанка Брънекова от Габрово, която повече от 17 г. помага на деца в неравностойно положение и бедни семейства като неуморно търси дарители и ги насочва към тях. От 6 г. помага и на деца с лицеви увреждания да получат лечение, като 28 вече са успешно оперирани.

5. Предприемачът от Пазарджик Благо Солов, който подпомогна финансово абитуриента Божидар Велков, чиито дом, имущество и пари за бала са изгорели в пожар. Солов спонсорира и изграждането на най-дългата пейка в света, която ще е в Пазарджик.

6. Пенка Тодорова, продавачка на вестници от Ямбол, която върнала на собственика му намерения от нея куфар със 17 хил. лв.

7. Стефка, Иван и Светослав Сапунджиеви, които преодоляха личната си трагедия и дариха органите на своя син и брат, 25-годишният Александър за спасяването на три човешки живота.

8. 81-годишната Йорданка Михова от старческия дом във Велико Търново, която облече трима сираци за абитуриентския им бал и плати първите им семестриални такси за студенти.

9. Отец Йордан Карагеоргиев от Стара Загора, посветил се на духовното просвещение на лишени от свобода. Той е и създател на неделно училище към старозагорския храм „Св. Димитър”, организирал е и трапезария за бедни.

10. Водолазът от Казанлък Кольо Радуков, който от години ръководи спасителни акции във водоемите в Южна България.

11. Майката на 13 деца Цанка Палова от казанлъшкото с. Кънчево, която заедно със съпруга си отглежда многобройната си челяд без да получава социални помощи и без да разчита на помощ от държавата.

12. Руси Дженев от Плевен, който със собствени средства вдигна паметник на първия, канонизиран от папата български светец, католическият епископ Евгени Босилков.

13. Балканският шампион по тенис Борис Томов и лекарите д-р Георги Крумов и д-р Невен Енчев за организираната от тях благотворителна кампания в полза на Мария Петрова – шампион по тенис в инвалидна количка.

14. Кина Рашева от пловдивското с. Куртово Конаре, приемна майка, която доброволно и без помощ от държавата се грижи за пет деца.

15. Иван Караджов от Пловдив за екологични инициативи, свързани с опазване на природата в града.

16. Румяна и Руси Стефанови, които ръководят детската група за български фолклор „Средищна огърлица”, съставена от деца в неравностойно положение и спечелила рекорден брой награди на фестивали за детско творчество.

17. Председателят на фондация „Искам бебе” Радина Велчева за активната й работа по създаването на фонд за ин витро.

18. Надежда Савова от София, която превръща наследствения дом на баба си в Хлебна къща, където ентусиасти се събират неформално да месят хляб като по този начин общуват, създават приятелства и релаксират.

19. Димитър Парапанов от Пловдив, председател на Националната асоциация на сляпо-глухите за неуморната му дейност хората с увреждания у нас да водят достоен живот.

20. Ръководителят на клиниката по неврология в Медицинския университет в София, проф. д-р Ивайло Трънев за всеотдайната му работа да се подобри достъпа до здравни грижи на хората в неравностойно положение.

21. Завеждащият на родилното отделение в Майчин дом д-р Асен Николов, номиниран от негови признателни пациентки.

22. Хранителен холдинг „Белла – България” за социалния проект на компанията за изграждане на модерни и безопасни детски площадки в различни населени места в България.

23. Журналистката Цветанка Ризова от Нова телевизия за инициативата й да се осигурят средства за купуване на нов модерен апарат за рехабилитация на засегнати от инсулт за университетска болница „Св. Наум”.

24. Журналистката Генка Шикерова от bTV за инициативата й за облагорадяване на междублокови пространства.

25. Журналистката Добрина Чешмеджиева от БНТ за разработването на теми с изключителна социална значимост като насилието над децата в семейството, трансплантациите, дарителските фондове и т.н.

Да се запознаят с личния пример на Достойните българи на церемонията дойдоха премиерът Бойко Борисов и министрите Свилен Нейков, Николай Младенов и д-р Стефан Константинов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ