4G революцията у нас се отлага
Какво всъщност представляват 4G мрежите? Отговорът е прост – мобилни мрежи, които предоставят на потребителите си значително по-високи скорости на трансфер на данни. Или по-просто казано - по-бърз мобилен интернет. LTE и WiMAX са двете водещи технологии, които се конкурират за изграждането на мобилни мрежи от четвърто поколение.
WiMAX представлява развитие на добре познатата Wi-Fi технология. Предавателите наподобяват големи Wi-Fi рутери, които разпръскват сигнал на разстояние до около 50 км. WiMAX стартира като безжична алтернатива за осигуряването на интернет достъп в отдалечени райони.
От своя страна LTE представлява еволюция на съществуващите клетъчни 3G технологии. Заради по-добрата си съвместимост с изградената инфраструктура LTE е предпочитан от мобилните оператори за изграждането на 4G мрежи.
Но и трите водещи телекома у нас заявяват, че поне за момента ще се фокусират върху развитието на вече съществуващите си 3.5G мрежи. Една от основните причини за това е липсата на честотен спектър за разпространение на LTE сигнал в България. Необходимите за целта честоти са заети и все още не са освободени от Комисията за регулиране на съобщенията.
Всъщност „Мтел”, „Глобул” и „Виваком” вече са тествали LTE мрежите си в София, но засега не планират да стъпват на този нов пазар. Причината за това е проста: България не е готова за LTE - не от технологична гледна точка, а по-скоро от пазарна, смята Хорст Пертъл, технически директор на „Мтел”. Според него в страната като цяло все още няма достатъчно голямо търсене и потребление на мобилен интернет.
И „Мтел”, и „Виваком” са категорични, че наличната в момента 3.5G мрежова инфраструктура и капацитет са напълно достатъчни, за да издържат на нарастващото търсене от страна на потребителите поне до края на 2014 година.
Христо Ласков
Още по темата - в броя на „Мениджър”, който е на пазара.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.