5% от българите държат две трети от депозитите
Финансовото богатство на българина е нараснало с 12% през 2010 г. главно от депозити и активи в пенсионни фондове. Този ръст е един от най-значителните в региона, което е повод за оптимизъм, въпреки че страната ни остава най-бедна в клуба на богатите. Това коментира изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян при представяне на анализа на УниКредит за богатството на домакинствата в страните от Централна и Източна Европа, в това и число и в България.
Впечатление прави фактът, че финансовото богатство у нас е концентрирано в по-малко от 5% от домакинствата у нас. Те държат две трети от депозитите, сочи анализът на УниКредит. Обяснението е в зародилата се напоследък тенденция, според която домакинствата с по-големи депозити са продължили да увеличават размера им, докато тези с по-малко спестявания са ги изтеглили, вероятно заради растящата инфлация. По данни на БНБ, в края на 2010 г. 68% от всички спестявания у нас са били в 4,8% от общия брой банкови сметки на граждани, отбелязва икономистите на банката.
Друг, важен извод е, че напоследък българинът предпочита да спестява вместо да харчи, коментира Левон Хампарцумян. Причината е, че депозитите са безрисков финансов инструмент, който все повече предлага изгодни условия за доходност. От анализа на УниКредит става ясно още, че депозитите в лева растат по-бързо спрямо останалите валути.
Ръст на колективните инвестиционни схеми, свързани с по-развити пазари в чужбина през следващите две години, прогнозират икономистите на банката. Делът на потребителските кредити ще спадне наполовина - от 72.4% през 2001 г. до 37.6% през 2012 г. Ще нарастне обаче ипотечното кредитиране, което ще заеме основен дял (48.8% през 2012 г.) по отношение на финансовите задължения, предвиждат още икономистите на банката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.