59% от германските и българските фирми у нас очакват ръст на оборота
59 на сто от германските и българските фирми у нас прогнозират, че оборотът им ще се увеличи през тази година. Това сочи ежегодната анкета на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) относно бизнес климата в страната.
39% от изследваните в нея компании планират да вложат повече инвестиции, съобщават от Камарата. Добра новина на работния пазар е, че 39% от запитаните ще назначат през 2012 г. повече служители в сравнение с предходната година. Едва 15% от фирмите имат намерение да съкратят персонал.
Въпреки тези положителни резултати, проучването отчита и ред негативни тенденции. Броят на фирмите, които биха избрали друга държава за инвестиции, се е повишил. 35% от тях не биха инвестирали отново в България. През 2011 г. това са били 21,5 % от запитаните.
Една трета от фирмите се надяват на повишаване на износа през настоящата година и по-добро представяне от 2011 г. 57 % от компаниите очакват износът им да е на подобни нива като този от 2011 г.
В много области инвеститорите все още виждат необходимост от вземане на мерки. Според тях, към слабостите на България се числят недостатъчно ефективната държавна администрация, липсата на правна сигурност и прозрачност при обществените поръчки. Интересен факт е, че тази оценка не се е променяла от 2005 година насам, когато анкетата на ГБИТК е проведена за първи път. 41 % от анкетираните са на мнение, че все още липсват адекватни мерки срещу корупцията в държавата. Тук оценката на фирмите се е понижила от „добър“ (3,7) през изминалата година на „среден“ (3) през 2012 г. Лек напредък се наблюдава според анкетираните при инфраструктурата. Ускореното изграждане на автомагистрали от настоящото правителство се е отразило върху оценката на фирмите. Тази година тя се е повишила от „добър“ (3,5) на „добър“ (3,7).
48% от участниците в ежегодната анкета на ГБИТК оценяват членството на страната ни в ЕС като положителен фактор за развитието на бизнеса им. Позитивни са оценките на фирмите също относно ниската данъчна тежест в България. По отношение на плоския данък от 10 % върху дохода, анкетираните са дали оценка от „много добър“ (4,9)*. Добри оценки са присъдени и по отношение на ниските разходи за труд („добър“ – 4,4), качеството на данъчната система („добър“ – 3,8), политическата стабилност („добър“ – 4,2), продуктивността на служителите („добър“ – 4), квалификацията на персонала във фирмите („добър“ – 3,7).
И още: 40% от анкетираните немски и български фирми у нас определят актуалната икономическа ситуация като по-скоро неблагоприятна. Едва 12% от запитаните дават положителна оценка за нея. По отношение на прогнозни очаквания за 2012 г. фирмите са на мнение, че няма да се наблюдава съществена промяна. 23 на сто от участниците смятат, че ще има подобрение на конюнктурата през следващите месеци. 27% дори са склонни да мислят, че икономическата обстановка ще се влоши. По-оптимистично са настроени фирмите спрямо развитието на собствения бизнес.
Стокообменът между Германия и България за 2011 г. достигна рекордните 4,5 млрд. евро. За последно през 2008 г. беше достигнат рекорд от 4 млрд. евро. В сравнение с предходната година външнотърговският оборот се е покачил с 14 %, сочат актуални данни, цитирани от ГБИТК.
Чувствително се е увеличил износът на страната ни към Германия. За последните десет години той се е утроил и през 2011 г. е достигнал 2,1 млрд. eвро. Увеличение се наблюдава и при вноса ни от Германия, като за изминалата година той е достигнал 2,4 млрд. eвро (+8,5 % в сравнение с 2010 г.).
В онлайн-анкетата на ГБИТК са участвали общо 84 фирми, от които 41 % предлагат услуги, 19 % са производители и 26 % са търговски предприятия. 4% са заети в строителния сектор, а 10% - в областите енергетика и водоснабдяване.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.