Българите в Ливан ще бъдат евакуирани с два полета на правителствения самолет

Евакуацията по въздух на българските граждани, заявили желание да напуснат Ливан, ще се осъществи с правителствения самолет. Това съобщи във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който поздрави курсантите и студентите от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" при откриването на новата учебна година, предава БНР.
В момента върви процес на подготовка за тази евакуация, нашите структури са включили в този процес на подготовка, подчерта министър Запрянов. Евакуацията ще се извърши с помощта на партньорите от НАТО, допълни Запрянов.
Списъците с имената все още се уточняват, според информацията към този момент два полета ще бъдат достатъчни, допълни Запрянов.
Хората ще бъдат уведомени за точното време и място на евакуацията директно чрез посолството ни в Бейрут, в координация със ситуационния център към българското външно министерство. Приоритет ще бъде даден в този процес на семействата с деца и уязвимите групи, съобщиха от служебния кабинет по-рано днес.
Атанас Запрянов коментира още, че черната кутия на самолета, който падна през септември край авиобаза „Граф Игнатиево“, вече е в Чехия и предстои да бъде представен доклада за данните от нея.
"Освен данните от кутията, прокуратурата проверява и всички документи. Ще бъде направен комплексен анализ, посочи той. "Кутията ще даде отговор на въпроса за действията на машината и пилотите", каза още служебният министър на отбраната.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Милиони евро и хиляди контейнери са конфискувани при разследване за незаконен внос от Китай в Гърция и други европейски страни
Бизнес |Безопасност: Отборът на Барселона отлага завръщането си на легендарния стадион „Камп Ноу“
Спорт |Бойко Борисов предлага да се закрие ДАИ
Политика |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Едно от пет работни места в туризма ще останат незаети в Европа през следващото десетилетие
Свят |България започва нов сондаж за природен газ в Черно море
Политика |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |Зеленски: Положението в Запорожката АЕЦ е критично
Свят |От 8 октомври ще санкционират търговците, които вдигат цените необосновано
България |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.