Бивши шефове на ВМЗ-Сопот обвиниха Нинова в манипулации по темата "оръжие за Украйна"

Бивши шефове на ВМЗ-Сопот обвиниха Нинова в манипулации по темата оръжие за Украйна

Бивши шефове на ВМЗ-Сопот обвиниха Нинова в манипулации след изнесената от нея днес на извънреден брифинг информация по темата "оръжие за Украйна". Изпълнителният директор в периода 2015-2022 г. Иван Гецов и председателят на Съвета на директорите в периода 2021-2022 г. Никола Стоянов направиха това с позиция до медиите. Те опровергават думите на Нинова, че извадка от докладна, показана преди дни от главния секретар на Радев - Димитър Стоянов е цитат от документ, изготвен по време на едно от служебните правителства миналата година и попита задочно президента "как ще изчисти петното, лепнато върху президентската институция" от действията на главния си секретар.

„Във връзка с проведената пресконференция на министъра на икономиката и индустрията относно износът на оръжие за Украйна заявяваме, че бяха направени редица манипулации“, посочват в позицията си двамата уволнени от Нинова бивши шефове на оръжейните заводи. В нея те обясняват, че решенията за коя дестинация ще бъдат изнасяни стоки за отбранителната индустрия се вземат от Междуведомствената комисия по експортен контрол, чийто принципал е министър Корнелия Нинова.

Според двамата бивши шефове на заводите, ВМЗ е имал сключен договор с крайна дестинация Афганистан, като впоследствие клиентът е поискал да бъде пренасочен за Украйна. „Договорът обаче е от 2021 г. и до началото на 2022 г. е изпълняван за там. Искането за пренасочване на изделията за Украйна дойде във ВМЗ на 28 януари 2022 г. Същото ясно се вижда от документа, който министър Нинова представи на медиите днес. Така че тук е първата голяма манипулация направена от Корнелия Нинова – Украйна се появява като дестинация, когато тя е министър, а не по времето на служебното правителство“, изтъкват двамата бивши шефове на заводите в позицията си.

„След полученото искане във ВМЗ, изпратихме цялата документация към Министерството на икономиката и индустрията, което в този момент се ръководеше от министър Корнелия Нинова, тъй като само те могат да се произнесат по него. Устно ни бе наредено дестинацията да бъде заменена с друга държава „без да се споменава Украйна“. За да запазим все пак конфиденциалност няма да споменем за коя държава продукцията отпътува, но това се случи изключително бързо и с разрешението на Комисията, оглавявана от Корнелия Нинова. С други думи – разрешеното за този износ е направено редовното правителството, в което тя участва като вицепремиер“, пишат още двамата бивши директори на оръжейния завод. За да бъде истината доказана, те искат Нинова да публикува отказът на Междуведомствената комисия, както тя твърди, че се е разпоредила да бъде направен. „Ние знаем, че такъв няма, напротив цялата продукция замина за друга държава, въпреки че има ясна документална следа, че крайната дестинация всъщност е Украйна. Всичко това се случи по времето, в което министър бе Корнелия Нинова“, пишат бившите директори на ВМЗ. „Именно обаче защото ВМЗ е държавно дружество крайната дума има неговият принципал в лицето на Министерството на икономиката и индустрията и никое ръководство на завода не може да взима еднолично подобни решения“, се казва в позицията.

"Това не е война с президента, това е битка за истината. Ние - правителство, министерство на икономиката и индустрията свършихме своята работа, тази сделка е спряна, тя никога не видяла бял ден, разрешение не е имало и този борд е уволнен", заяви вицепремиерът Нинова на пресконференцията си по-рано днес, преди да бъде изпратена позицията. Тя попита президента как ще "изчисти това петно, което беше лепнато върху президентската институция от главния му секретар Димитър Стоянов". По думите на Нинова, това е направено умишлено. Тя твърди, че Стоянов разполага с пълния документ по сделката, от който е цитирал три реда и знае, че това е сделка на служебния кабинет на Румен Радев, както и това, че бордът на директорите е назначен от същия кабинет. Според нея Стоянов умишлено злепоставя президента.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ