Четирима са задържани за нападението над палатковия лагер пред паметника на Съветската армия

Четирима са задържани за нападението над палатковия лагер пред паметника на Съветската армия

Четирима са задържани за нападението над палатковия лагер пред паметника на Съветската армия

Четирима души са били арестувани заради среднощно нападение срещу палатковия лагер пред Паметника на Съветската армия. Сигнал до полицията е бил подаден малко преди полунощ срещу петък. На място са били изпратени екипи на СДВР, които са установили щети по паметника. Твърди, че са нападателите са част от футболни агитки на „Левски“, които са атакували лагера след победата на отбора над израелския „Апоел“ в четвъртък. Агитката е издигнала транспарант с надпис "Демонтаж", а след като счупили плочата, написали  със спрей "Искаме български паметник". 

Според официалното съобщение от МВР арестувани са двама мъже на по 29 години, един на 33 и един на 26 години. Сред тях има криминално проявен. На място полицията установява, че една жена е била напръскана със спрей и е открадната дамската ѝ чанта. Образувани са дела за кражба и за хулиганство. Констатирани и са щети по монумента. След атаката на място снощи отидоха политиците Мая Манолова и бившия вътрешен министър и лидер на партия АБВ Румен Петков. Палатковият лагер бе издигнат преди няколко дни по иницатива на Мая Манолова. Тя твърди, че действията ѝ са в отговор на намеренията на управляващите да преместят монумента.

Манолова бе пред паметника в четвъртък вечер. Във видео, публикувано от нея на фейсбук страницата ѝ тя заяви, че плочи от монумента са били разбити с чук, а една жена е била напръскана със спрей. Манолова отправи и обвинения, че нападението било извършено от шпиц-команди, "предизвикани и повикани от Йорданка Фандъкова и Трайчо Трайков, и целокупната десница в София, нападнаха паметника и палатките и безчинстваха до преди малко". Според нея Фандъкова, районният кмет и кандидат кметът на столицата на ПП-ДБ Васил Терзиев, че са създали предпоставки за нападението снощи с изявите си. Във видеото тя заявява, че те водят предизборна кампания като всяват омраза и мъст. Манолова твърди също, че агитката е опитала да запали палатките и е удряла хора. Друг участник в палатковия лагер пък казва, че нападението е било планирано като военна операция. "Дойдоха около 20-30 човека от агитката на 'Левски", повечето с маски, извадиха спрейове, боксове, чук, с който започнаха да чупят надписа, започнаха да хвърлят запалителни елементи- димки, факли по нас... и аз не разбрах точно. Всичко стана за минута- две. Успях да снимам само края", пишат засегнати от нападението във Фейсбук.

„Докато го има там този монумент, ще има разделение. Това е като болен зъб, който докато не го извадите, ще продължава да трови организма." Това коментира пред Нова тв кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков по повод  нападението. „Той си има собственик и това е държавата, в лицето на областния управител. Това, което се случва в момента е, че след като изпратих предписание да бъде заграден със строителна ограда, поради лошото му състояние и за първи път откакто съм кмет, виждам областен управител да предприеме нещо реално“, добави Трайков. „Районният кмет никога не може да пледира невинност по почти никой въпрос, защото участва някъде във веригата с нещо. Ако много се постараеш да направиш нещо, то става. Аз мога да дам примери, в които съм успял”, посочи той по кметските избори на 29 октомври и добави, че има визия как цялата система може да бъде преподредена така, че процесите да се случват много по-лесно. 

Кметът на София Йорданка Фандъкова е подписала доклад, с който да започне процедурата за подготвяне на задание за архитектурен конкурс за Княжеската градина. Целта е да се съберат предложения как да бъде оформено пространството на мястото на паметника на Съветската армия след неговото преместване. Докладът е подписан вчера, съобщи Фандъкова. Според нея палатките пред паметника са незаконни. Фандъкова призова лидерите на партиите, които стоят зад поставянето им, да спазват закона, който забранява протести след 22 часа. 
"За съжаление, някои политици използват преместването на Паметника на съветската армия за пиар ефект във връзка с местните избори. Всъщност, организаторите, лидерите на политическите партии, които стоят пред паметниците, носят отговорност за живота и здравето на хората, които водят да стоят по цяла нощ. Това, което мен ме притеснява, наистина, е да не пострадат в тези политически битки, да не пострадат хора", каза тя. Обезопасяването на паметника е отговорност на Областната управа на град София, посочи столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ