ДПС и "Възраждане" заявиха подкрепа за вота на недоверие. Чакат се консултации с ИТН

ДПС и Възраждане заявиха подкрепа за вота на недоверие. Чакат се консултации с ИТН

ДПС и "Възраждане" заявиха подкрепа за вота на недоверие. Чакат се консултации с ИТН

ДПС и "Възраждане" заявиха готовност да подкрепят внесения от ГЕРБ-СДС вот на недоверие срещу правителството. Подкрепа по линия на ДПС обяви пред журналисти Мустафа Карарадайъ след проведени днес в парламента консултации между двете формации.

Ще подкрепим вота на недоверие с идеята, че "продължаваме промяната на започналата промяна, която е необходима промяна за страната", обясни, заигравайки се с името на управляващата партия  Карадайъ защо ще гласуват "за" оставката на кабинета. "Нашата оценка за този кабинет е, че е най-лошият от началото на демократичните промени у нас - за последните 32 години.", отбеляза той.

"Мотивите на ГЕРБ са основателни, от тази гледна точка ние ще се опитаме да дадем своя принос в пленарна зала. В тези кризисни времена ние трябва да бъдем загрижени за българските граждани, пенсионерите, стабилността и сигурността в страната", заяви още лидерът на ДПС.

Според ДПС, най-важната антикризисна мярка е това правителство да си отиде, допълни Карадайъ и отбеляза, че това не означава, че няма да може да се направят нужните промени в бюджетите на Държавното обществено осигуряване, на Националната здравноосигурителна каса и в държавния бюджет,

"Възраждане" ще подкрепи вота на недоверие към кабинета на Кирил Петков, декларира и лидерът на партията и парламентарната група Костадин Костадинов.

"Ние първи заговорихме в този парламента, че правителството трябва да бъде освободено предсрочно и уволнено, така че от тази гледна точка, ако разполагахме с необходимия минимален брой подписи от 48, колкото са нужни, за да се внесе такъв вот на недоверие, отдавна щяхме да сме го внесли ние", посочи той

Мотивите на „Възраждане“ да подкрепят вота по думите на Костадинов са: "растящата инфлация в резултат на неразумни мерки, външнополитическата намеса във вътрешните работи на България и предателската политика“ спрямо Северна Македония.

"След днешното изслушване на Теодора Генчовска, на Кирил Петков трябва да му бъде повдигнато обвинение. И това е най-малкото, което може да последва", отсече той.

Костадин Костадинов беше категоричен, че не са правени опити за привличане на депутати от "Възраждане" за подкрепа на правителството.

Политическата математика сочи, че със заявената до момента подкрепа от ДПС и Възраждане, ГЕРБ-СДС могат да разчитат на гласовете на общо 106 депутати за вота. Председателката на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова съобщи, че днес предстоят консултации и с ИТН. На този етап, сигналите от партията на Слави Трифонов са, че също виждат свалянето на правителството като най-възможната развръзка. „Тези, които в момента са на власт, управляват еднолично, използват внушение, предлагат постове и пари - трябва да си ходят незабавно!”, коментира Станислав Балабанов от ИТН. “Това означава, че ИТН ще направи всичко възможно тези хора да спрат да управляват. Вотът на недоверие е административна процедура, която трябва да се случи”, допълни той.  

Опозицията, инициирала вота е потърсила разговори и с всички останали парламентарно представени сили. От БСП и ПП не са отговорили на поканата, а от „Демократична България“ се чака утре официална позиция дали ще се отзоват. Според председателя на ДБ Христо Иванов има риск правителството да падне.

За насрочването на вота на недоверие ще се търси среща и с председателя на парламента, който трябва да насрочи датата на обсъждането му. Според правилника на парламента обсъждането на вот на недоверие в пленарната зала трябва да бъде гласувано най-късно до 7 дни от момента на внасянето му.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ