Fitch и S&P Global повишиха кредитния рейтинг на България

Fitch и S&P Global повишиха кредитния рейтинг на България

Международните рейтингови агенции S&P Global Ratings и Fitch Ratings повишиха с по една степен дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на "BBB+" със стабилна перспектива, което е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас, съобщава Министерството на финансите.

Водещият фактор за повишението в рамките на извънредни кредитни действия от двете агенции е официалното решение на Съвета на Европейския съюз за присъединяването на България към еврозоната, считано от 1 януари 2026 г., посочва финансовото ведомство.

Повишаването на кредитния рейтинг бе очаквано, след като в свой анализ Фискалният съвет посочи през юни, че през последните 20 години всяка държава, получила одобрение за присъединяване към еврозоната, е повишила кредитния си рейтинг още в рамките на следващия месец. В края на месец май S&P потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута "BBB/A-2" с положителна перспектива, посочвайки че решение за приемане на страната ни във валутния съюз може да доведе до повишаване на рейтинговата оценка. Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на страната ни в чуждестранна и местна валута "BBB" с положителна перспектива през април.

В обосновката за повишаването на рейтинга S&P отбелязва, че България ще бъде облагодетелствана от надеждната парична политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) и развитите капиталови пазари на паричния съюз, а валутният риск ще намалее значително. Членството на България в ЕС и предстоящото присъединяване към еврозоната продължават да осигуряват на страната осъществяването на важни политики, според експертите на агенцията. Краткосрочните перспективи за растеж на България са оценени като "стабилни". Прогнозата е, че икономиката ще нарасне с 2,4 на сто в реално изражение през 2025 г. и средно с 2,8 на сто до 2028 година. Частното потребление ще бъде основният двигател на растежа, подкрепено от високия ръст на реалните заплати поради затегнатия пазар на труда, според анализа. 

Fitch разглежда приемането на еврото като положително за рейтинга, като приемането в еврозоната ще предостави на държавния дълг статут на резервна валута, ще укрепи рамката на паричната политика, ще намали транзакционните разходи, ще елиминира валутно-курсовия риск за фирмите и домакинствата и ще открие допълнителни възможности за външно финансиране. Българските банки също ще имат достъп до ликвидните улеснения на ЕЦБ. 

Рейтинговата агенция очаква реален растеж на БВП от 2,8 на сто през 2025 г., непроменен спрямо 2024 г., тъй като несигурността около световната търговия се компенсира от подобрената вътрешнополитическа ситуация. Силният растеж на номиналните заплати, съчетани с увеличение на потреблението преди влизането в еврозоната ще подкрепят стабилните разходи на домакинствата. Fitch прогнозира реален растеж на БВП от 2,5 на сто през 2026 г., с възможности за допълнително нарастване, свързани с приемането на еврото. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ