"Галъп": Над 45% от българите искат бюджетът за догодина да залага на финансова стабилност
Почти равни дялове от пълнолетните българи биха предпочели бюджетът за догодина да залага на финансова стабилност и на повече финансово подпомагане.
Това показват резултатите от национално представително изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, проведено сред 810 души между 23 ноември и 1 декември 2023 г. по метода „лице в лице“ с таблети, по поръчка на БНТ.
Помолени да направят трудния избор между два възможни приоритета, 45,3% избират „По-важно е бюджетът да залага повече на икономическата стабилност на страната“, а 44,5% – „По-важно е бюджетът да залага повече на социалното подпомагане на гражданите“. Останалите не могат да преценят.
Междувременно министърът на финансите Асен Василев изрази надежда днес или най-късно утре бюджетът за догодина да бъде окончателно приет. В кулоарите на парламента, заедно с председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, той отчете висока събираемост от ДДС към края на годината.
"Към 18 декември изпълнението на ДДС от сделки в страната е 98,4% от планираното. Данъците се събират, средства има! Ще завършим годината с по-малък дефицит от това, което беше прогнозирано в проектобюджета за тази година. За догодина сме заложили също едни доста реалистични приходи и очакваме да си спазим Маастрихстките критерии без проблем", каза министърът на финансите.
Председателят на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев определи бюджетът за следващата година като "абсолютно безпрецедентен": "Има 1500 проекта на всички общини. Знаете ли, че това се случва за първи път в историята на България?! Всички общини, независимо кметовете от коя партия са, безусловно ще получат реализация и че хората, които живеят в тези общини, няма да бъдат делени по цвят и по партия. Това е безпрецедентно!", подчерта той.
* Методология: Изследването е проведено сред 810 души между 23 ноември и 1 декември 2023 г. по метода „лице в лице“ с таблети, проведено за „По света и у нас“ на БНТ. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3,5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.