Геополитиката ли крепи сглобката
Поведението на най-зависимия от геополитиката политик от ДПС - и трусовете в партията - вероятно не са толкова резултат на местните избори, а на външни събития.
В по-общ план има три конфликтни точки с потенциал да доведат до мащабен или дори световен конфликт - Украйна, Израел и Тайван. Това са три демокрации под атаката или заплахата на новата автократична ос: Русия -Иран-Китай.
Идеята зад възникване на оста е търсене на нов световен ред за сметка на хегемона Америка. Основната цел е отслабване и намаляване на американското влияние в Азия, като се ударят първо техните съюзници до границите им: на северозапад Украйна - и контрол върху Черно море; на югозапад Израел и контрол върху връзката на Европа и Азия; на изток Тайван, през чийто проток минава 2/3 от целия морски трафик на Азия.
В случай, че някоя от атакуваните страни престане да съществува като демокрация - това вече ще е мощен сигнал за залеза на САЩ и стимул за последваща агресия.
За разлика от Путин, който надцени своите и подцени украинските военни способности, засега Иран се въздържа от директен конфликт с Израел, защото още няма атомно оръжие (а Израел се знае, че има); Китай - освен икономически проблеми - още няма готовност за успешна морска атака срещу Тайван. Не е ясно обаче докога.
Общото е, че всичките три страни от оста са в момент на изчакване. Но, на какво?
На изборите в САЩ. Да, Тръмп е надеждата им за промяна на ангажиментите и решителността на САЩ да помагат на своите съюзници и да се включат в открит конфликт.
Тръмп започна да възражда старата републиканска традиция на изолационизъм на САЩ от геополитиката. Както бе след Първата Световна война, когато бе бламиран президента Уилсън за участие на САЩ в създадената по негова идея Лига на нациите - чийто провал улесни първо Япония и след това Италия и Германия да започнат втора световна война. И както бе преди самата ВСВ, когато републиканците стопираха със закони помощта, която Рузвелт искаше да окаже на нападнатите страни. Чак до прословутата му реч в края на 1940 г, че САЩ е Арсенал на демокрацията и така бе създадена програмата Ленд-Лийз.
Затова е толкова голям залогът на изборите догодина. В трудни времена от САЩ се очаква лидерство.
За нас е много важен сигналът, който Ердоган дава - на готовност за разрив с демокрация като Израел, както преди това неговата амбивалентна политика към агресора Русия осигури ключови енергийно-икономически коридори за режима на Путин.
В този контекст, смяната по върховете на ДПС е на всички, изградили тесни лични отношения с Турция - които могат да ползват без санкцията на Доган и Пеевски.
По вероятно е да наблюдаваме дистанциране от Ердоган в контекста на евроатлантизма на Пеевски. Но не е за изключване и обратното - премахване на всички ключови фигури в ДПС в близки отношения с противниците на Ердоган. Такива версии също не трябва да се изключват - както свидетелстват срещите на бившия кмет Азис и снимката на Карадайъ пред паметника на Ататюрк.
Въобще сложната игра на ДПС между Русия, Турция и Запада е най-трудна за анализ. А от нея зависят прекалено много неща у нас.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.