INSAIT пуска български изкуствен интелект на световно ниво

INSAIT пуска български изкуствен интелект на световно ниво

INSAIT представи изкуствен интелект от последно поколение днес в Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски” в присъствието на
министър-председателя Димитър Главчев, министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректора на университета проф. Георги Вълчев, научния директор на INSAT проф. Мартин Вечев и изпълнителния му директор Борислав Петров.

За български език технологията превъзхожда в пъти по-големи модели на водещи световни компании и е сравнима с платените версии на някои от най-популярните платформи в света. Големите езикови модели, като този на INSAIT, стоят зад най-популярните приложения на изкуствения интелект днес, включително ChatGPT.

Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai/ и може да бъде свален и интегриран в системите на всяка българска институция, частна компания или обществена организация. Ключово предимство на модела пред платените платформи е осигуряването на информационна защита - той може да се използва от дадена организация, без да се налага тя да споделя данните си с външни компании. Същевременно осигурява конкурентно предимство за българския бизнес, позволявайки създаването на собствени продукти с български изкуствен интелект в различни области като образование, публична администрация, услуги и др.

Представената технология е безпрецедентен пример за технологичен трансфер от научни изследвания на световно ниво към индустрията и публичния сектор.
Езиковият модел на INSAIT превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели, като например 70-милиардния Llama 3.1 на Мета.

Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чат-производителност на български. Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел. Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic, друга водеща американска компания за изкуствен интелект.

Моделите на INSAIT са базирани на отворените модели Gemma-2 на Google, но производителността им на български става възможна благодарение на научни изследвания, проведени в института INSAIT през последната година. Те водят до създаването на нова технология, която позволява даден генеративен модел да бъде обучен с допълнителни знания (напр. български) без да забравя старите си умения (напр. английски).

Технологичният пробив беше публикуван в EMNLP’24, водеща конференция за изкуствен интелект, проведена миналата седмица в Маями, САЩ. Чрез новите генеративни модели на INSAIT България се превръща в технологичен лидер в световен мащаб в момент, когато редица държави отделят стотици милиони долари и тепърва започват да изграждат собствени езикови модели с цел осигуряване на национална независимост и суверенитет в изкуствения интелект.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ