INSAIT пуска български изкуствен интелект на световно ниво

INSAIT пуска български изкуствен интелект на световно ниво

INSAIT представи изкуствен интелект от последно поколение днес в Ректората на Софийски университет „Св. Климент Охридски” в присъствието на
министър-председателя Димитър Главчев, министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректора на университета проф. Георги Вълчев, научния директор на INSAT проф. Мартин Вечев и изпълнителния му директор Борислав Петров.

За български език технологията превъзхожда в пъти по-големи модели на водещи световни компании и е сравнима с платените версии на някои от най-популярните платформи в света. Големите езикови модели, като този на INSAIT, стоят зад най-популярните приложения на изкуствения интелект днес, включително ChatGPT.

Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai/ и може да бъде свален и интегриран в системите на всяка българска институция, частна компания или обществена организация. Ключово предимство на модела пред платените платформи е осигуряването на информационна защита - той може да се използва от дадена организация, без да се налага тя да споделя данните си с външни компании. Същевременно осигурява конкурентно предимство за българския бизнес, позволявайки създаването на собствени продукти с български изкуствен интелект в различни области като образование, публична администрация, услуги и др.

Представената технология е безпрецедентен пример за технологичен трансфер от научни изследвания на световно ниво към индустрията и публичния сектор.
Езиковият модел на INSAIT превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели, като например 70-милиардния Llama 3.1 на Мета.

Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чат-производителност на български. Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел. Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic, друга водеща американска компания за изкуствен интелект.

Моделите на INSAIT са базирани на отворените модели Gemma-2 на Google, но производителността им на български става възможна благодарение на научни изследвания, проведени в института INSAIT през последната година. Те водят до създаването на нова технология, която позволява даден генеративен модел да бъде обучен с допълнителни знания (напр. български) без да забравя старите си умения (напр. английски).

Технологичният пробив беше публикуван в EMNLP’24, водеща конференция за изкуствен интелект, проведена миналата седмица в Маями, САЩ. Чрез новите генеративни модели на INSAIT България се превръща в технологичен лидер в световен мащаб в момент, когато редица държави отделят стотици милиони долари и тепърва започват да изграждат собствени езикови модели с цел осигуряване на национална независимост и суверенитет в изкуствения интелект.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ