КЗК разреши сделката с "Булсатком", спорът за регулатора предизвика и политически реакции (обзор)

КЗК разреши сделката с Булсатком, спорът за регулатора предизвика и политически реакции (обзор)

КЗК разреши сделката с "Булсатком", спорът за регулатора предизвика и политически реакции (обзор)

В протестна обсада Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на "Юнайтед груп" да  купи "Вива корпорейт България", с което на практика "Виваком" придобива на "Булсатком". 

Регулаторът излезе с решението, докато служители на "Булсатком" протестираха срещу сделката пред сградата на КЗК.

Снощи съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков публично изрази неодобрение като обобщи, че „КЗК трябва да бъде сменена незабавно“ и анонсира, че ПП ще инициира днес преговори по този въпрос. Позицията му стана повод за реакция от страна на "Юнайтед груп", че това е опит за натиск върху независим регулатор.

Малко след това с реакция излезе и КЗК. В нея Комисията изразява „сериозното си притеснение от подобни изказвания в медийното пространство, които представляват опит за сериозна намеса в дейността ѝ и в независимото упражняване на правомощията на КЗК. По същество те показват както непознаване на процедурите, в рамките на които Комисията работи, но и изразяват тенденциозна невярна оценка за дейността на КЗК и изпълнението на правомощията ѝ.“ Пълният текст на позицията можете да прочетете тук

Другите два телекома у нас, които възразяват срещу сделката от самото начало - "А1 България" и "Йетел" заявиха, че ще обжалват решенията пред съда. 

Сделката и коментарът на Кирил Петков предизвикаха отзвук и от партийните лидери.

„Държавните регулатори, в това число и Комисията за защита на конкуренцията, не работят както трябва“, заявиха пред журналисти в парламента депутатите от "Продължаваме промяната" - "Демократична България" Ивайло Мирчев и Мартин Димитров.

"По отношение на Комисията за защита на конкуренцията и по част от останалите регулатори по-скоро трябва да има първо нормативни промени, след това да се пристъпва към персонални смени, което не означава, че те работят. Те не работят. Не просто това. Те не работят в полза на обществото и не подобряват и конкурентната среда в България", отбеляза Ивайло Мирчев

"Като лидер на политическа партия няма да коментирам решение на независим регулатор, преди то да е решено", заяви преди произнасянето на КЗК лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и уточни, че въпреки заявката на Кирил Петков за преговори, днес не е имало среща с партньорите в управлението.

Според председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски е недопустимо политиците да се бъркат в независимите регулатори.

"Реално, политиците нямаме работа там. То има много изтекли мандати. Нека да започнем да разговаряме за какво става въпрос. Има време. Нищо към момента не е толкова спешно", заяви той.

Като недопустимо и политическа намеси определи вчеращното изказване на Кирил Петков и лидерът на БСП Корнелия Нинова.

"Изказването: "Ще сменим КЗК. Не трябва да взимат такова решение друго!", е още едно доказателство за политическа намеса в работата на независимите органи, за овладяване на държавата, за разпределяне на порции между тях. Това не е управление".

Лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов пък обобщи, че „държавните регулатори винаги са били регулирани от управляващите.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ