Министърът на образованието: Трудно се намират учители по математика, информатика и физика

Общество

Парите за заплати в сектор "Образование" трябва да се увеличават с всеки следващ бюджет, така че да осигуряват на учителите, университетските преподаватели и учените достойни условия за живот. Това заяви пред БНТ министърът на образованието проф. Сашо Пенов. Той определи образователната ни система като конкурентоспособна.

Трудности има при намирането на учители по информатика, математика, физика. Във факултетите, обаче, има много желаещи млади хора, които искат да упражняват тази професия, каза още той. "За да си учител, трябва тази дейност да ти е на сърцето. Не може да я упражняваш, само с идеята, че ще получиш малко повече средства", коментира образователният министър.

Пенов изтъкна, че показателите за обхват на децата в училищната мрежа се увеличават непрекъснато като над 90% от децата в училищна възраст за част от системата. "Образованието е приоритет, който си поставя всяка една държава. Ако се замислим за съдържанието на този празник, който озарява всички дни в годината със своята съдържателност, ще видим че образованието е това, което създава хората, което създава техните умения и което кара държавата да се развива. Идвайки насам си мислех как преди повече от 1000 години се е създала славянската писменост - ами тя се е създала именно чрез образованието - чрез учениците на Светите братя", каза той.

„Светлият празник на словото и духовността е съдбовнозначим днес, когато разделението, ненавистта и агресията все още са надвиснали като мрачна сянка над света. Тази сянка още веднъж ни предупреждава колко е важно да помним, че езикът е дом на нашето битие, а ние сме призваните му пазители“, се казва в официалното приветствие на министъра за празника. „От зората на модерните времена насам знанието е разпознато като кауза и приоритет на просветените народи. Онази прозорлива далечина ни е завещала, че без волята за знание, без труда и таланта на българските учители, без озарените и вдъхновени очи на българските деца трудно ще влезем в кръга на проспериращите народи. Нека във висотата и в светлината на този ден да се гордеем, че сме българи. Че сме наследници на хилядолетна книжовна и духовна традиция“, изтъква министърът в празничното си обръщение.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Археолози откриха непокътнат град на маите в биосферния резерват Калакмул
Международния институт за стратегически изследвания в Лондон: Руски дронове са шпионирали страни от НАТО без ответна реакция
Бизнес притча за Хронос и Кайрос
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Изкуственият интелект отвъд еуфорията
Младежкият доброволчески отряд към СО изгражда сензорна градина за кучета в Animal Rescue Sofia
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите