МРРБ спря поскъпването на водата в градовете с държавни ВиК оператори
Обрат с новата, по-висока цена на водата от 1 януари. По решение на регионалното министерство всички ВиК оператори, част от системата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, няма да повишават цените на водата, предложени от Комисията за енергийно и водно регулиране. Какво означава това - хората в градовете с общински дружества ще плащат по-висока цена, а тези - с държавни дружества не.
Актуализираните цени на ВиК услугите в страната бяха предложени за прилагане от 1 януари 2026 г. на база одобрените от КЕВР бизнес планове за развитието и дейността на водните дружества. Промяната на цените в различните населени места предвиждаше от поскъпване с близо 14% до поевтиняване с близо 12%.
Основният мотив за това бе изпълнението на инвестиционната програма с цел подобряване качеството и сигурността на водоснабдителните и канализационни услуги и покриване на оперативните разходи.
Независимо от това търговските дружества с държавно участие взеха решение да не въвеждат засега новите цени. Предвиденото увеличение няма да се приложи, считано от 1 януари. Целта е осигуряване на необходимия преходен период за по-плавно адаптиране след приемането на еврото за официална валута в страната, посочват от МРРБ.
ВиК операторите се ангажират да информират своите потребители своевременно при всяка предстояща промяна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.