Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда

Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда

Откакто в началото на месец юни започна сегашната гореща вълна, в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) са постъпили 20 сигнала, свързани с неспазване на изискванията за безопасност и здраве при работа в условия на високи температури. 

Сред най-често установените нарушения са липсващи или неработещи охлаждащи системи, както и климатични инсталации, които не успяват да осигурят оптималната работна температура, определена от законодателството – между 18 и 25 градуса по Целзий. В случаи на изключително високи външни температури е допустима и максимална граница от 33 градуса в работните помещения, напомнят от Инспекцията по труда.

Особено внимание се отделя на сектори като строителството и селското стопанство, където трудът често се извършва на открито. За щастие, само два от подадените сигнали се отнасят за дейност навън.

За работа на открито най-ефективни са организационните мерки като промяна в работното време или във вида на дейностите, особено при обявени оранжеви или червени кодове за опасни метеорологични явления. На свой ред, в затворени помещения , работодателят е длъжен да извърши оценка на риска за здравето и безопасността на работещите, като при необходимост осигури функциониращи климатични системи, които да поддържат допустимите температурни граници.

Предвид, че се очаква високите температури да продължат, Агенцията отново обръща внимание на работодателите за техните задължения по закон: да предприемат ефективни мерки за ограничаване на риска от прегряване при работа в затворени помещения и от неблагоприятното въздействие на горещините при дейности на открито. Високите температури не само намаляват работоспособността и забавят реакциите на служителите, но и повишават риска от тежки трудови злополуки, включително инфаркти и инсулти.

Данните на ИА ГИТ показват, че почти половината от трудовите инциденти с фатален изход от началото на 2025 г. са резултат именно от инфаркти и инсулти, което прави превенцията при екстремни климатични условия още по-неотложна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ