НС гласува на първо четене: Минималната заплата става 850 лева
Минималната работна заплата за следващата календарна година да се определя до 31 октомври на настоящата и в размер не по-малък от 50 на сто от брутната средна заплата за страната за периода от 12 месеца, предхождащи определянето й.
Тази поправка в Кодекса на труда( КТ), която гарантира минимална заплата от 850 лева, беше гласувани от депутатите на първо четене днес. 17 от тях подкрепиха поправките в КТ, а трима се въздържаха. Георги Гьоков от ПГ на "БСП за България" обясни, че от доста години се работи за механизъм, който да осигури автоматизъм при определянето на минималната работна заплата с отчитане на променящите се условия и без субективни решения. Внесеният законопроект и ще гарантира постоянство и предвидимост за гражданите и за бизнеса, и ще отстрани опасността от "замразяване“ за определени периоди на размера на минималната работна заплата.
В момента, след удръжките, реалният размер на миинималната работна заплата е 549 лева, т.е. – 45 лева над новата линия на бедност, посочват вносителите на законопроекта.
Ако сега не се вдигне размерът на минималното трудово възнаграждение, по-късно ще се наложи много по-голямо увеличение и бизнесът ще бъде затруднен да изплаща такава заплата, се казва още в мотивите.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Депутатите одобриха бюджетите на ДОО и НЗОК за 2026 година
България |Nikkei: Световната верига Marriott отваря няколко луксозни хотела в Непал
Компании |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Депутатите одобриха бюджетите на ДОО и НЗОК за 2026 година
България |Цитат на деня
Цитат на деня |Търговците в Испания губят 2 млн. евро на ден от кражби
Свят |Времето: Жълт код за дъжд и гръмотевици в цялата страна
България | Advertorial |В София се предлагат 7630 апартамента в строеж. В кои квартали строителството е най-активно?
Икономика |ADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.