Откритата у нас картина на Джаксън Полък има посвещение за прочута актриса от САЩ

Откритата у нас картина на Джаксън Полък има посвещение за прочута актриса от САЩ

Откритата у нас предполагаема картина на Джаксън Полък, има посвещение на гърба за рождения ден на прочута американска актриса. „Посветено на моята много талантлива и скъпа приятелка Лорън Бекол, Честит Рожден ден!“, пише на гърба на картината заедно с датата 16 септември 1949 г. и подпис. Датата съвпада с рождения ден на актрисата. Това разкри заместник-градският прокурор Десислава Петрова, говорител на Софийска градска прокуратура на брифинг пред медиите.

Лорън Бекол е много популярна актриса от средата и до края на XX в., известна е и с характерния си глас. Тя е съпруга на друга легенда на световното кино – Хъмфри Богарт, който е 25 г. по-възрастен от нея. Тя остава негова съпруга до смъртта му през 1957 г. След това има кратка романтична връзка и с Франк Синатра.

Освен че се снима в киното, Лорън Бекол участва и в постановки на Бродуей, което ѝ носи награда „Тони“. Сред най-популярните ѝ филми са „Големият сън“ (1946), „Кий Ларго“ (1948) и „Как да се омъжиш за милионер“ (1953). През 1996 г. получава Златен глобус и номинация за Оскар за най-добра поддържаща актриса за филма „Огледало с две лица “.  Написала е две автобиографични книги, които излизат съответно през 1978 и 1994 г. Има син и дъщеря от Богарт и един син от актьора Джейсън Робардс, прочут с ролята си на Шайен в класиката „Имало едно време на Запад“. Един месец преди да навърши 90, Бекол умира в Ню Йорк от инсулт.

Картината беше открита и иззета при акция на ГДБОП, в която има участие и на чужди служби. По реализацията на акцията се работи повече от месец. Досъдебното производство е започнато на 18 февруари, съобщи прокурор Петрова. Тя допълни, че във връзка с картината има изготвена експертна справка от двама експерти от Националната художествена галерия, както и експертиза, направена от тричленна комисия. По думите ѝ експертната справка казва, че по стил, техника на изпълнение и художествена специфика, картината отговаря на естетическите особености, характерни за живописта на Джаксън Полък от периода 1945 г. -1950 г. Експертизата посочва, че извършеният флуоресцентен анализ, който позволява да се открие точният химически състав на всеки цвят, използван в картината, показва, че пигментите в нея са подобни на пигментите, ползвани от Полък и в други произведения. „Това е важен, но не е решителен елемент към авторската идентификация“, допълват експертите и казват, че полезно би било да се направи анализ на свързвателя на боите, което изследване изисква вземане на проба.

Предстои

да се направи допълнителна експертиза

на иззетата картина, за да се установи дали творбата е оригинал и представлява движима културна ценност. За тази цел ще се използват инструментите на международната правна помощ, включително европейски заповеди за разследване, за да се установят всички обстоятелства, свързани с евентуалното движение и пътя на тази картина“, каза още прокурор Десислава Петрова. Предстои да се установи също дали картината има общо с Румъния, добавиха от прокуратурата и допълниха, че тя не е била обявявана за издирване и не е била каталогизирана.

При акцията на ГДБОП са арестувани няколко души, единият от които е българин. Той не е собственик на картината, а само я е съхранявал, обясни прокурор Петрова. Тя добави, че действията по разследването са извършени за това, че в България, евентуално, ще се организира незаконна продажба на картината. До сделка не се е стигнало, тъй като арестуваният българин, който, евентуално, е поел ангажимент да я продаде, не е бил сигурен в нейната автентичност.

Американският художник Джаксън Полък е един от водещите представители на абстрактния експресионизъм. Той е роден на 28 януари 1912 г. в Коуди, щата Уайоминг, САЩ.  През 1936 г. Джаксън Полък усвоява техниката на боите, които активно използва в изкуството си от началото на 40-те години на 20 век. На една от експерименталните работилници, организирани от мексиканеца Давид Сикейрос в Манхатън,

той за първи път използва течна боя,

изливайки я върху платното. Техниката му за изливане и капене на боя е смятана за предшественик на екшън пейнтинга. От края на 40-те и началото на 50-те години на 20-и век Джаксън Полък прави самостоятелни изложби в Ню Йорк почти всяка година, представяйки нови картини. Творбите му са представяни от Пеги Гугенхайм през 1947 г., от галерията на Бети Парсънс от 1947 г. до 1952 г. и накрая от Сидни Джанис галерия. Една от тях, наречена No.5, от 1948 г. държи световния рекорд за най-скъпа картина в продължение на 5 години, след като през 2006 г. е продадена за 140 млн. долара на търг на анонимен купувач. Картината му No 31 е една от най-големите негови творби, създадена с капковата техника , с която е най-известен. През целия си живот Джаксън Полък страда от алкохолизъм. На 11 август 1956 г. загива при автомобилна катастрофа, след като седнал зад волана след употреба на алкохол.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ