Парламентът задължи няколко ведомства да изготвят Пътна карта за промени в пенсионната система

Парламентът задължи няколко ведомства да изготвят Пътна карта за промени в пенсионната система

Със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 "въздържали се" депутатите задължиха в 6-месечен срок министрите на финансите и на труда и социалната политика, Националният осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да изготвят Пътна карта за промени в съществуващата пенсионна система.

Против решението гласуваха "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и 1 депутат от ГЕРБ-СДС. ПП-ДБ се разделиха - 1 "за", 4-ма - "против" и 15 "въздържали се", предава БНР. 

Един от вносителите на проекта - Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, го защити: "Не става въпрос за реформи, за революции. Става дума за експертни предложения, които най-вече трябва да бъдат насочени към ограничаване на сивия сектор, намаляване на злоупотребите, повишаване на събираемостта на вноските, отделяне на пенсиите, които следва да бъдат част от системата за социално подпомагане от системата за социално осигуряване. Категорично в рамките на мотивите на вносителите не се е обсъждало увеличаване на пенсионната възраст".

Сред идеите са и промени във втория стълб на пенсионното осигуряване, така че хората да могат да избират как да инвестират - по-рисково или по-консервативно.

Предложението на ПП-ДБ изрично да бъде записано, че няма да се увеличава осигурителната тежест, не беше подложено на гласуване. 

Мартин Димитров се обоснова: "Ние сме изключително притеснени, че - първо, правителството предварително обяви и го вкара във фискалния план, че ще повишават осигурителната тежест с 2+3 - общо пет процентни пункта през 2026 и 2027 година, което за нас е много сериозен проблем".

"Ние имаме изключително добро разбиране каква пакост внасяте в Народното събрание и ясно искаме да кажем на българския народ какво се опитвате да направите. Вие сте вкарали проект на решение за изработка на пътна карта за обедняване на българския пенсионер, вдигане на осигуровките, вдигане на пенсионната възраст. Вие искате да изтръскате джобовете на нормалния български гражданин, който си плаща осигуровките и на бизнеса, за да може да има още и още тежести", допълни Венко Сабрутев. 

Против допуснатата възможност за увеличаване на осигурителните вноски се обявиха и от "Възраждане". 

"Всяко повишаване на вноските на работодатели ще доведе до тяхната неконкурентоспособност, както и повишаване на вноските за работници ще доведе до намаляване тяхната покупателна способност", каза Александър Койчев. 

Хасан Адемов от ДПС-ДПС защити увеличаването на осигурителните вноски с аргумента, че сега половината от разходите за пенсии идват от данъци. "Ако искаме да има адекватност на пенсиите, ако искаме да има обвързаност между принос и размер на пенсията, която се получава, необходима е политическа воля", посочи той. 

От "ДПС-Ново начало" предложиха в работната група да бъдат включени работодателски организации, профсъюзи и експерти, а всеки месец министърът на труда и социалната политика да представя междинни доклади за постигнатия напредък в ресорната парламентарна комисия. Това обаче не беше записано в решението.

Депутатите удължиха работното си време и в момента дебатират по избор на зам.-председател и двама членове в Комисията за регулиране на съобщенията. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ