Парламентът затвърди патовата ситуация
Петият опит за избор на председател на 51-то Народно събрание затвърди патовата ситуация. Нито един от предложените четирима кандидати не получи достатъчно подкрепа при гласуване в два тура, след дебати, продължили близо три часа.
При първото гласуване, по азбучен ред кандидатът на БСП доц. Наталия Киселова имаше само 33 гласа “За, 117 против, а 82-ма се въздържаха.
Кандидатът на “Възраждане” Петър Петров събра 47 гласа “за”, 133 против и 58 въздържали се.
Номинираната от ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 68 гласа “За”, 148 против и 22 въздържали се.
Кандидатурата на ИТН Силви Кирилов имаше подкрепа от 66 гласа “за”, 98 против, а 74 се въздържаха.
На втори тур отидоха Рая Назарян и Силви Кирилов, но отново се повтори блокажът от предишните заседания. Рая Назарян имаше отново 68 гласа “за” от ПГ на ГЕРБ-СДС. Против гласуваха 150 депутати, а въздържалите се бяха 20.
С гласове от ПП и АСП Силви Кирилов събра 101 гласа “за”, които обаче са недостатъчни за избора му. Против бяха 99 депутати, а 37 се въздържаха.
След гласуването Кирилов, който председателства петото “издание” на първото заседание на новия парламент обяви ново събиране на депутатите в понеделник, 25 ноември, от 11.00 часа.
Преди гласуването имаше и почивка за среща на Председателския съвет, която явно е безрезултатна. След почивката дебатите бяха възобновени с изказване на Ивайло Мирчев от ДБ, който обяви, че "тъмен призрак броди над България". "Той седи на първия ред в тази зала - Делян Пеевски. Ние не се молим на никого. Искаме санитарен кордон над Пеевски, не се милим на останалите парти, а смятаме, че е тяхно задължение", заяви Мирчев. И се оплака, че не се говорело достатъчно за Пеевски. По думите му той имал хора в службите, в ДАНС, в МВР също си имал "карикатура на министър, който сега седи в залата", държал институции и регулатори като КЗК, КЕВР, дори ГДБОП. Пеевски дори си имал депутати във всяка парламентарна група. "Никога "Да, България" не е седяла в скута на Пеевски, каза Мирчев, а залата се разсмя.
"С "Булгартабак" се случи всичко, до което голямото момче се докосно. На път е да унищожи ГЕРБ, защото нямате силата да застанете срещу Пеевски", заяви още той и призова всички партии трябвало да се обединята срещу Пеевски, за да тръгне България напред.
Цончо Ганев от "Възраждане" поиска рехлика, за да припомни общите законопроекти на ДБ с Пеевски. “За няколко месеца не е придобил цялата власт, която описвате и сте го знаели тогава, отвърна той на Мирчев. Както се молихте на Пеевски, сега се молите на Борисов”, продължи още депутатът. Костадин Костадинов пък отбеляза че са станали свидетели на политическо лицемерие. "Има 141 други народни представители, следователно математически е възможно да има стабилно мнозинство без Пеевски и Борисов. Тук може да се включи и АПС, която заявява може би най-последователна позиция срещу Пеевски, тъй като те имат кръвна вражда", пресметна депутатът. Но не се получвало, имало тежка форма на политическа шизофрения - да си срещу Пеевски, но да гласуваш с него, обобщи той "Другото обяснение е, че може да има лъжа, фалш и политическо лицемерие, което е много по-лош грях. Ако един човек е шизофреник или леко луд, няма проблем - става депутат от ДБ. Друг е въпросът като лъже", каза лидерът на "Възраждане" и призова за мнозинство. Имал обаче сериозни морални угризения да гласува с ДБ, едно такова мнозинство нямало как да е стабилно, но по-важно било да има алтернативно развитие на страната. "Ако не се избере председател, това обслужва единствено управляващите ГЕРБ и ДПС - правителството е тяхно. На ДПС и ГЕРБ. Няма такива подаръци към ГЕРБ, каквито Главчев прави към "Ново начало". Ако отидем на избори с прав на ДПС и ГЕРБ това ги обслужва", предупреди Костадинов.
Елисавета Белобрадова от "Да, България" обвини Костадинов, че преповтаря опорката на Бойко Борисов, че "трябва да се съберем". "Г-н Борисов ви каза: Съберете се. И вие го правите, както винаги правите, когато той ви каже нещо", атакува тя.
Борисов пък си каза думата малко преди почивката. “Няма да оттегля Рая Назарян, нищо не ми дава основание да го направя”, зарече се той, но все патк предложи среща на Председателския съвет.
Той се обърна към ПП- ДБ и попита на какви разговори очакват да бъдат поканени като са сложили червените линии още по време на преди да са минали изборите. "Как да се обърна към вас, когато още не бяха свършили изборите и вие сложихте червените линии. Предишните години действахте по същия начин", каза Борисов, цитирано от БНТ.
Как да разбирам вашите искрени намерения, когато от „Възраждане” чух как сте ходили от ДБ да предлагате Рашков за председател, за да може да стане служебен премиер. А ние специално от ГЕРБ имаме проблем с това. На какви разговори очаквате да ви поканя при тази ситуация? Какво ще излезе от тях?”, попита Борисов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.