Президентът иска ясна визия за финансите и икономиката на страната

Апелирам за ясна визия какво правим с финансите и икономиката на страната, заяви пред журналисти президентът Румен Радев на авиобаза „Граф Игнатиево“, където отиде, за да се запознае с процеса по приемане и усвояване на изтребителя F-16 Block 70, както и етапите на изграждане на необходимата инфраструктура.
Попитан за третия вот на недоверие към кабинета "Желязков", държавният глава отговори, че е изцяло въпрос на партиите в парламента. "Докато общественото внимание е ангажирано с вътрешнопартийни драми, с носталгия по отминало премиерстване, мерене на заслуги, черни пантери, в същото време дупката в бюджета скочи вече на над 2 млрд. и половина, разходите неудържимо изпреварват приходите, преките чуждестранни инвестиции се сриват рекордно и на този фон все по-неубедително звучат успокоенията на властта за цените, при положение, че техните собствени контролни органи започват да ги опровергават", добави Румен Радев.
Всички експерти ясно казват, че е заложена нереалистично висока събираемост в приходната част на бюджета, коментира още Радев. Според него, това ще доведе и до промяна на параметрите на бюджета в хода на тази година.
"Безотговорното говорене от трибуната на парламента някак се пренесе и в говоренето спрямо българските граждани и младите българи. Не го намирам за нормално. По тази логика дайте да си внесем депутати за по 500 лева, може пък те да бъдат по-отговорни и ангажирани с младите хора на България", каза президентът попитан за коментар на изказването на Тошко Йорданов от ИТН вчера относно исканията на студентите по медицина.
Държавният глава сподели впечатленията си от новите самолети F-16, които България получи.
"Прекрасен самолет с огромни бойни възможности, но за да могат да бъдат на практика реализирани тези възможности трябва да има солидна техническа поддръжкка и регулярна летателна дейност. Това означава да има пълен пакет наземно оборудване, резервни части, консумативи, техническа документация, обучение и договорени услуги. Това е задължително, за да може да лети този самолет", каза Радев.
Радев коментира дали до края на годината ще дойдат всичките осем самолета.
"За съжаление този пакет бе драстично орязан при сключване на договора през 2019 г., за което аз наложих вето и предупредих, че ако няма в пълен обем такъв пакет, ще има значителни трудности при експлоатацията на самолета. Моето вето беше преодоляно и това се случва именно и в момента. Вече три месеца първият F-16 е в България, а броят полети, които са извършени от него се броят на пръстите на едната ръка. Тоест само ентусиазмът и отговорността на летателния инженер от техническия състав не са достатъчни да компенсират липсата на пълноценен наземен пакет и оборудване", заяви Радев.
Президентът препоръча правителството по възможно най-бързия начин да отреагира и да сключи договор за интегрирана логистична поддръжка.
"Може да се сключи следващ договор. Аз говорих за скритите разходи. Те се проявяват непрекъснато, но това е авиацията. Съвременната авиация изисква много средства. Страшно много работа е свършена по инфраструктурата, но има още много какво да се върши", коментира Радев.
Румен Радев заяви, че в момента самолетите могат да летят, но до първия отказ. "Отказите в авиацията са нормални да се случват на определен брой часове. Оттам започват големите трудности. Това ще забави процеса по носене на бойни дежурства на самолета, но основният критерии е броят подготвени летци. Ние скоро няма да имаме изцяло подготвени летци, които да позволят да носим изцяло бойно дежурство с F-16. Явно в следващите години, когато F-16 започне да носи някакво дежурство, то ще е малка част от времето. По-голямата част от времето ще го носи МиГ-29", каза Радев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.