6 критично важни мерки и нов закон как всеки да се включи в защитата на страната предлага КСНС
След като се запознахме с докладите на службите за сигурност и МВР стигнахме до извода, че към момента няма пряка заплаха за страната ни. Това заяви на брифинг след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност, свикано по повод ескалацията на конфликта в Близкия изток президентът Румен Радев.
КСНС излезе с 6 основни мерки и предложение за нов закон, който урежда как всеки гражданин ще може да се включи в защитата на Отечеството. Освен това ще се търси начин за адекватни превантивни мерки, подобряване състоянието на армията и системите за сигурност.
В заседанието на КСНС в президентството участваха представители на всички парламентарно представени политически сили. Сред участниците бяха и служебният премиер Димитър Главчев и председателят на Народното събрание Рая Назарян, служебният министър на финансите Людмила Петкова, служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков, служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, шефовете на разузнаването, ДАНС и зам-външният министър Елена Шекерлетова.
Това е десетият КСНС, който свиква президентът, показва справка в интернет страницата на президентската институция, както и втори Съвет, който е на тема Близък изток. Последният Консултативен съвет е на 15 февруари 2022 г., девет дни преди началото на войната в Украйна.
"Искам да благодаря на всички участници в КСНС и най-вече на политическите партии, които се ангажираха с важната тема за националната сигурност, въпреки напрегнатата предизборната кампания. КСНС обсъди рязкото влошаване на средата за сигерност в района на Близкия изток и произтичащите от това заплахи и рискове за България и готовността на страната ни за тяхното преодоляване. Всички участници изразиха загриженост от ескалацията на въоръжените сблъсъци и тежката хуманитарна криза в региона. Ние се присъединяваме към призивете на международната общност за деескалация, за въздържане от употреба на сила и за недопускане въвличането на други държави, което би било заплаха не само за регионален, но и в глобален мащаб. Съветът счита, че е неотложно незабавното прекратяване на бойните действия и полагането на допълнителни усилия за диалог и намиране на мирен изход от ситуацията, базиран на международното право", каза Радев.
Рязко влошената среда за сигурност обаче генерира рискове, които налагат непрекъснат мониторинг и вземане на превантивни действия.
Повишава се обаче рискът от миграционни потоци и възможността от извършване на терористични атаки. Стигнахме до извода на базата на данните от службите за сигурност. Всички участници в КСНС се обединихме около мнението, че трябва да продължат усилията за евакуацията на българските граждани от региона, както и за освобождаване на сънародниците ни от "Галакси лийдър", добави Радев.
С оглед на развитието на обстановката в Близкия изток Консултативния съвет за национална сигурност отправя следните препоръки към изпълнителната власт:
- да продължи прилагането и при необходимост да се засилят мерките да недопускане на терористични актове на територията на страната, както и срещу дипломатическите ни представителства и българските военнослужещи в операции и мисии зад граница;
- да продължат усилията за евакуация на българските граждани от региона на конфликтите и за освобождаване на сънародниците от екипажа на кораба "Галакси Лийдър";
- да се отбележат и при необходимост приложат допълнителни мерки за охрана на държавната граница и противодействие на миграционен натиск;
- да се засили сътрудничеството със сродни служби за сигурност за осигуряване на навременен мониторинг на средата за сигурност с цел противодействие на терористични заплахи;
- да се извърши преглед и при необходимост да се актуализира националният план за противодействие на тероризма, както и плановете от държавните и местни органи;
- да се оценят икономическите рискове пред страната, да се извърши преглед на стратегическите резерви и при необходимост да се попълнят липсите.
Радев подчерта, че препоръките са приети с голямо мнозинство, само с един глас против. Това са критични непосредствени, аварийни мерки в извънредна ситуация и усложняване на средата за сигурност, каза президентът.
Според него предвид голямата динамика на геополитическите процеси, с комплексния характер на рисковете, се изискват постоянни усилия за балансирано и адекватно развитие на всички елементи от системата за защита на националната сигурност - службите за сигурност, МВР, МВнР, въоръжените сили.
"Бих добавил и нашата отбранителна индустрия. На тях разчитаме в криза като днешната да действат адекватно", добави още държавният глава.
Трябва да преосмислим отношението си към националната сигурност. Член 59 от Конституцията гласи, че защитата на отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин, а подготовката на гражданите за това се урежда със закон. Такъв няма, затова се обединихме да работим за създаването му. Така всеки гражданин да има възможност да изпълни конституционното си задължение, посочи Румен Радев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.