Проф. Ива Христова очаква пик на грипната вълна в края на януари

Общество

Очаква се в края на януари - началото на февруари да бъде пикът на грипната вълна. Това заяви в ефира на БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. 

По думите ѝ, тепърва ще се разраства циркулацията на грипа, но и към момента заразените не са малко. При нас се засилват подадените проби, при които се доказва грипен вирус, все по-голям процент са положителни, отдавна подминахме 10-те процента, които говорят, че грипът вече е при нас, обясни тя.

Проф. Христова препоръча да се пазим, за да пазим и другите. "Когато човек се разболее и след това оздравее, той вече е унищожил вируса в себе си. Ако той не успее да предаде вируса, докато е болен, на други хора, ще спре циркулацията, което означава: при първи симптоми, когато не се чувстваме добре, нека да се изолираме", добави тя. 

За грипните вируси основно значение има имунната система на организма, добави тя, но тъй като вече три години сме в досег със SARS-CoV-2, голяма част от хората са го прекарали безсимптомно. 

"Този досег създава готовност бързо да се справим с грипа. От друга страна, за грип имахме две нулеви години и липсата на тази подготвеност на нашата имунна система води до това, че протича по-тежко в момента", посочи проф. Христова.

Според нея очакванията са грип А (H1N1) да добие превес и да нараства. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа