Проучване на „Активни потребители“ показа фрапиращо замърсяване на два плажа у нас

Проучване на „Активни потребители“ показа фрапиращо замърсяване на два плажа у нас

Резултатите от проучване на Софийския университет и Асоциация "Активни потребители" за чистотата на родните плажове показа, че от 11 изследвани по Южното Черноморие 7 се оказват мръсни.

„При два плажа замърсяването е фрапиращо – Попският плаж на Царево, където замърсяването е над 40 пъти, а другият – Южният плаж на Приморско“.

Това обясни в предаването „Тази сутрин“ Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители".

„За щастие на Попският плаж почти няма туристи. При него няма постройки, а само незавършени строежи, но трябва да се издаде забрана за къпане. РЗИ-Бургас никога не е открила замърсяване на 49-те плажа, които инспектира регулярно“, посочи той.

„Реакцията им ще бъде позната за нас. Ние не за първи път изнасяме данни. Това е голямото предизвикателство. Или контролът трябва да подобри работата си, или ние като общество трябва да търсим други методи, за да получаваме истината. Замитането на проблема не е вредно. Той трябва да бъде показан“, категоричен е председателят на Асоциация „Активни потребители“.

„Ешерихия коли няма как да дойде от Украйна, защото морската вода е солена. Бактерията има кратък живот в солената вода, защото солта я убива. Нейното наличие означава, че замърсяването е прясно и става сега. Няма как да се твърди, че то идва от Украйна. То е локално“, допълни Николов.

„Пробите са взети в пика на сезона между 31 юли и 2 август от екип от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от висококвалифицирани микробиолози и вирусолози. Методиката е стандартизирана. Тестовете могат да се правят и от студенти. Проблемът не е там. Време е да се ориентираме към източниците на замърсяванията. РЗИ, екоинспекциите и местните власти трябва да тръгнат по следите на това замърсяване. Пречиствателните станции са проектирани така, че цяла година работят много добре, но като дойдат многото хора през юли и август, започват да преливат. Тези проблеми се знаят“, добави той.

„Камионите, които минават да събират водата от септичните ями в местата, които не се обхванати от централата канализация, трябва да изливат водата в пречиствателните станции, а дали го правят? В района има много рекички и поточета, които дават отличен достъп камионът да бъде изхвърлен“, коментира още Богомил Николов.

Според него хората трябва да спазват лична хигиена и след къпане в морето да ползват душовете на плажа, а ако няма такива – това да е първа задача след прибиране. 

Замърсяването на Черно море по-скоро нараства, отколкото да се свива. Ако има някакъв проблем със замърсяването на водата обаче, той не е свързан с Украйна. Това заяви в ефира на БНТ министърът на околната среда и водите Юлиан Попов.

МОСВ е ангажирано с европейското финансиране на водни цикли, а не с изграждане, построяване и поддържане на пречиствателни инсталации. Това е отговорност на общините и ние непрекъснато работим с тях, за да ги подканим да имат адекватни проекти, за да не се стига до подобни казуси, коментира министърът появилите се анализи в социалните мрежи за замърсени плажове по Южното Черноморие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул