Шефката на Агенция "Митници" Петя Банкова е задържана за 72 часа. Обвинена е за участие в престъпна група
Директорът на Агенция „Митници“ Петя Банкова е задържана за 72 часа и е обвинена за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда, подкупи с още трима души, които тя не познава, каза адвокатът ѝ Аделина Натина.
Тя посочи още, че в неформален разговор служители от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) са ѝ казали, че е правен обиск в дома на главния секретар на МВР Живко Коцев. По-рано днес стана известно, че Коцев е подал оставка.
Натина показа пред медиите постановлението на Софийска градска прокуратура за привличане на клиентката ѝ като обвиняев. Допълни, че обвинения имат още Стефан Димитров, Марин Димитров и Николай Николов, предаде БТА. За последния вече се появиха неофициални информации, че всъщност става въпрос за спрягания от вчера Николай Николов-Паскал, смятан за един от големите контрабандисти на цигари. Банкова категорично отрече да го познава и отбеляза, че е на този пост точно, за да се бори с пресичането на контрабандни канали.
Според повдигнатото на Банкова обвинение престъпната група е действала от януари 2023 г. до 3 април 2024 г. Адвокат Натина посочи, че Банкова не познава хората, с които е обвинена, че е участвала в престъпна група. И подчерта, че тя е назначена в Агенция „Митници“ на 8 август 2023 г.
Също така добави, че не е посочен лидер на престъпната група. Тя потвърди, че при вчерашната акция на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и КПК са арестувани десет човека, но само четирима имат обвинения и не е ясно какво се случва с другите. Натина уточни, че заместникът на Банкова - Людмил Маринов, е освободен.
Аделина Натина допусна, че прокуратурата ще поиска от съда да бъде наложена постоянна мярка за неотклонение на Петя Банкова.
Според публикуваното на сайта на Софийска градска прокуратура съобщение, досъдебното производство е било образувано от Комисията за противодействие на корупцията /КПК/ . Първите действия по разследването също са били извършени от органите на антикорупционната комисия в условия на неотложност въз основа на информация, получена от ДАНС. Прокуратурата е поела ръководството и надзора над разследването веднага, след като е била уведомена за досъдебното производство.
В хода на разследването са били извършени 30 претърсвания и изземвания в частни домове, служебни помещения и моторни превозни средства. Приобщени са множество веществени доказателства – мобилни телефони, документи, бележки, тефтери със записки, компютри, голяма сума пари в различна валута, 1501 мастербокса (15 010 000 къса цигари) и др., поясняват от прокуратурата и уточняват, че всички протоколи за извършени действия по разследване са внесени в Софийски градски съд (СГС) с искане за одобрението им. Проведени са и разпити на свидетели. На 6 април, т.е. след изтичане на 72-часовата мярка, прокуратурата ще внесе искане в Софийски градски съд за вземане спрямо обвиняемите на мярка за неотклонение задържане под стража.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.