Спешно преструктурират част от план приема на студенти заради пазара на труда

Общество

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков разпореди спешни действия за частично преструктуриране на план-приема на студенти в държавните висши училища за следващата академична година, за да се отговори на нуждите на пазара на труда. През последните два дни, в комуникация с висшите училища в страната, се подготви разкриването на допълнителни 125 места за специалности от професионално направление „Информатика и компютърни науки“, съобщиха ог Мнистерството на образованието и науката.

За сметка на това ще бъде намален приемът по професионални направления, „Психология“ (с 5%), „Администрация и управление“ (с 6%) и „Икономика“ (с 2%).

Подобно искане бе отправено от национално представените работодателски организации, според които предвиденият план-прием не отговаряше на нуждите на пазара на труда. Промените към този момент обаче няма как да бъдат по-драстични поради напредналия етап на кандидатстудентската кампания и обстоятелството, че висшите училища вече са направили разпределение на бройките по специалности. Заедно с това на 5 юни е приключило и едномесечното общественото обсъждане на проекта, като не са постъпили предложения и възражения за броя на приеманите студенти и за разпределението им по професионални направления.

През тази година е заложено и цялостно увеличение на местата за студенти през следващата учебна година, което е в резултат от анализ на комплекс от обстоятелства. Едно от тях е по-големият брой на завършващите средни училища – с 2 240 повече в сравнение с миналата година.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
Без да участва в шоуто: Дейвид Бекъм е спечелил повече от реклама от Шакира и Джъстин Бийбър на Световното в САЩ
На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток