Световната банка класира за първи път България сред държавите с висок доход

Световната банка класира за първи път България сред държавите с висок доход

България е една от трите страни, които тази година преминават от категорията на държавите с по-висок среден доход в категорията на държавите с висок доход. Това става ясно от актуален преглед на Световната банка на държавите по ниво на доходите за 2024-2025 г. 

 България постоянно се приближава към прага на високите доходи със скромен растеж през целия период на възстановяване след пандемията, който продължава и през 2023 г., когато реалният БВП нараства с 1,8%, подкрепен от потребителското търсене, посочват в прегледа от Световната банка. 

 Палау също продължи възстановяването си след пандемията, като БВП-то на държавата се е върнало към предишните си равнища, нараствайки с 0,4% в реално изражение. При инфлация (измерена чрез дефлатора на БВП) от 8,1% номиналният БНД нарасна с 10,0%. 

Сред трите страни, според класификацията на Световната банка тази година в категорията на държавите с висок доход преминава и Русия. 

 Икономическата активност в Русия бе повлияна от голямото увеличение на свързаните с военната дейност дейности през 2023 г., а растежът бе стимулиран и от оживлението в търговията (+6,8%), финансовия сектор (+8,7%) и строителството (+6,6%), отчитат от Световната банка. Според анализа тези фактори са довели до увеличение както на реалния (3,6 %), така и на номиналния (10,9 %) БВП, а Брутния национален доход на глава от населението нараства с 11,2 %. 

Още четири държави - Алжир, Иран, Монголия и Украйна - бележат напредък и преминават през тази година от категорията на държавите с по-нисък среден доход в категорията на държавите с по-висок среден доход, става ясно още от актуалния преглед. 

Групата на Световната банка разпределя икономиките в света в четири групи по доход: нисък, по-нисък-среден, по-висок-среден и висок. Класификациите се актуализират всяка година на 1 юли въз основа на Брутния национален доход /БНД/на глава от населението за предходната календарна година. 

Класификацията на страните по категории на доходите претърпява значително развитие през периода от края на 80-те години на миналия век. През 1987 г. 30% от отчитащите се държави са класифицирани като държави с ниски доходи, а 25% - като държави с високи доходи. Ако преминем към 2023 г., тези общи съотношения са се променили до 12% в категорията на страните с ниски доходи и до 40% в категорията на страните с високи доходи.  

Мащабът и посоката на тези промени обаче се различават значително в отделните региони на света: 

  • През 1987 г. 100% от страните от Южна Азия са класифицирани като страни с ниски доходи, докато през 2023 г. този дял намалява до едва 13%. 
  •   В Близкия изток и Северна Африка делът на държавите с ниски доходи през 2023 г. е по-висок (10%), отколкото през 1987 г., когато нито една държава не е била класифицирана в тази категория. 
  •   В Латинска Америка и Карибския басейн делът на държавите с високи доходи се е повишил от 9% през 1987 г. до 44% през 2023 г. 
  •   В Европа и Централна Азия делът на държавите с висок доход през 2023 г. е малко по-нисък (69%), отколкото през 1987 г. (71%). 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ