Тол камерите вече ще снимат и шофьорите, движещи се в аварийната лента
За да обезпечим нормалното движение на хората в почивните месеци, контролната дейност по трафика е изключително важна. В петък, събота и неделя са направени 40 000 проверки, издадени са 11 600 фиша и 2300 акта. За движение в аварийната лента са установени 29 нарушители, санкционирани по 1000 лева и 3 месеца отнемане на книжката. Констатирани са 300 неправилни изпреварвания, както и 18 000 случая на превишена скорост. Това съобщи преди редовното заседание на Министерския съвет премиерът Росен Желязков.
В тази връзка съм помолил МВР и МРРБ да направят необходимото тол камерите да санкционират и констатират нарушението за движение в аварийната лента по автомагистралите. Тези, които се изкушават да бързат за сметка на останалите участници да знаят, че ще бъдат санкционирани. Основното за нас е да обезпечим нормалното движение в летните почивни месеци, подчерта Желязков.
Премиерът посочи, че водачите, употребили алкохол или упойващи вещества, също са обект на засилени проверки, а актовете, които са им съставени, са десетки.
Вътрешният министър Даниел Митов отбеляза, че тенденцията шофьори да се качват зад волана след употреба на различни субстанции е системна.
"Законът не налага достатъчни санкции, за да извадим подобни безотговорни водачи извън пътя. Ще настоявам да намерим начин законодателно да решим проблема. Не може да им се отнема и след някакъв период да им се връща книжката, защото да караш пил означава да поставяш под риск живота на другите", коментира Митов.
Той изнесе статистика, според която за първото полугодие на 2025 г. се отчита драстично намаление на жертвите на пътя - 177 загинали. Министърът изрази надежда тенденцията да се запази.
Регионалният министър Иван Иванов потвърди, че тол камерите вече са настроени да засичат нарушителите в аварийната лента, като тази система ще бъдат напаснати системите между МРРБ и МВР с цел ефективно налагане на санкции на нарушителите.
По отношение на пътя Ботевград - Мездра Иванов разкри, че вече е пусната отсечката Люти дол - Мездра. Освен това е осигурена проходимост в първия лот между Ботевград и Люти дол. А по този начин автомобилите се движат към Видин без да използват обходни маршрути. "Пътят между Ботевград и Видин ще бъде завършен най-вероятно до края на мандата", добави министърът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |Унгария привика руския посланик след мащабна атака с дронове близо до границата с Украйна
Свят |Френският парламент: Лувърът е пренебрегнал сигурността преди обира през октомври
Любопитно |ЕС към Лондон: Смекчете „червените линии“, ако искате истинско сближаване
ЕС |Още един: Доставчик на кетамин за звездата от „Приятели“ Матю Пери беше осъден в САЩ
Свят |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Премиерът: Тепърва започва същинската работа за набелязване на конкретни мерки с цените
България |Glovo е ключов фактор за навлизането на електронната търговия в местната икономика
Компании | Advertorial |Новата динамика на пазара на труда: къде всъщност се разминават очакванията
Икономика |Приеха на първо четене промените в Закона за защита на потребителите
България |Времето: Нови валежи в следобедните часове
България |На днешната дата, 14 май. Рождениците днес
На днешната дата |Тайната на изключителната креативност
Техники за успех |ADVERTORIAL
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Коментари
Няма въведени кометари.