Удължават метрото с още три нови станции от "Витоша" до "Студентски град"

Общество

Предварителния проект на подробен устройствен план за продължението на метрото в София от метростанция "Витоша" до "Студентски град" с три нови метростанции беше приет днес на заседание на Специализирания състав на Общинския експертен съвет по устройство на територията в разширен състав.

Освен осигуряването на финансиране, гарантираме и готови трасета, за да може неговото развитие да продължи, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от Столичната община.  

Дължината на новото трасе е приблизително 3 км, като метростанциите по него са разположени на около километър една от друга. С проекта се предвиждат три нови метростанции – първата на бул. "Черни връх" между ул. "Проф. Марин Големинов" и ул. "Димитър Манчев", втората до ул. "Проф. Георги Манев" и ул. "Стефан Савов" и третата на кръстовището на бул. "Симеоновско шосе" и ул. "Проф. Иван Странски".

Разширяването на Втората метролиния от метростанция "Витоша" до метростанция "Студентски град" е от първостепенна важност за развитието, благоустрояването и обслужването на една от най- натоварените зони в София. Чрез него ще се осигури удобна, бърза и качествена комуникационна връзка между центъра и южните територии на града – кв. "Кръстова вада", кв. "Витоша ВЕЦ Симеоново", кв. "Витоша" и "Студентски град".

Предвиждането на това трасе в градската структура е съобразено със съвременните принципи за изграждане на екологично устойчиви транспортни мрежи като осигурява интегрирана и бърза транспортна система, която способства за намаляването на пътуванията с автомобили. Реализацията му ще допринесе за осъществяването на мерки, свързани със стратегията за нисковъглеродно развитие на градските райони и смекчаване на въздействията върху изменението на климата.

Приемането на предварителния проект на ПУП е първата стъпка от процедурата по регулационното обезпечаване на новото разширение и резервирането на необходимия терен за неговата бъдеща реализация. Предстои окомплектоването на проекта с план-схеми на техническата инфраструктура и обявяването му по реда на Закона за устройство на територията.

Кметът на София Йорданка Фандъкова припомни, че в момента се изгражда участък от кв. "Хаджи Димитър" до "Левски Г" в район "Подуяне". Строителството на участъка върви в срок и се очаква да бъде изпълнен в края на  2025 година. Предстои да започне строителството на  една метростанция и интермодален терминал в "Обеля".

"Успяхме да осигурим съфинаниране от Програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" за участъка на метрото през "Слатина", който беше изваден от Плана за възстановяване. Готово е трасето за  разширението на метрото в ж.к. "Люлин" до "Околовръстния път". Подготвя се и трасето на метрото от Бизнес парка до "Околовръстния път", каза още кметът на София Фандъкова. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“