Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството

Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството

Три часа и половина продължиха дебатите по третия вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за "провал в сферата на фискалната политика". Те бяха съпътствани от забележки срещу трима депутати заради обидни думи, изречени към техни колеги в залата, съобщение за още един народен представител, който напуска редиците на АСП, както и от новината, че "Величие" е внесло нов вот на недоверие към кабинета - този път за провал в екологичната политика. 

Мотивите към внесения вот на недоверие представи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. В тях се посочва, че кабинетът, подкрепян от настоящата управляваща коалиция, задълбочава фискалните дисбаланси и не предприема необходими спешни мерки за възстановяване на устойчивостта на публичните финанси на Република България.

Бюджетът на това правителство преследва неправилно заложени цели, стъпвайки на фалшиви статистически данни, прекалено оптимистични макроикономически прогнози, нереалистични очаквания за събираемост на данъчните приходи. Липсва обществена подкрепа за намеренията на кабинета да отстъпи ключова част от суверенитета на България, като унищожи 145 годишния български лев, като премахне валутния борд, като принизи БНБ до филиал към ЕЦБ. Официално, правителството твърди, че води политика на "устойчиви и прозрачни публични финанси", но това е само кух лозунг, изпразнен от реално съдържание. Невъзможно е да се говори за устойчивост на публичните финанси, когато правителството е заложило покачване на дълга в следващите четири години от 41 милиарда лева през 2024 г. на 88,9 милиарда лева през 2028 г. Дългът на страната не просто ще се удвои в следващите години в абсолютна стойност, той се увеличава и като дял от БВП от 23,5% (практически най-ниския в ЕС) на 36% от БВП, мотивират се вносителите на вота. 

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов добави, че в бюджетната политика на кабинета трайно се залага на структурни дефицити до 2028 г. Изключително тревожно е нарастването на лихвените плащания по обслужването на дълга – те се повишават с по над 500 млн. лв. годишно, за да достигнат до 3,324 млрд. лв. до края на мандата на правителството. Това е увеличение от над 330 процента, каза Костадинов. 

Правителството продължава натиска върху националните статистически органи за обработване и публикуване на индексите за инфлацията по начин, осигуряващ изкуствено изпълнение на критерия за еврозоната. В това отношение беше подпомогнато изключително много от Националния статистически институт (НСИ), което се ръководи от човек, уличен от КОНПИ в конфликт на интереси още от 2022 г. и с настоящото дело на трупчета в прокуратурата съмненията за зависимости и оттам в коректността на подаваните данни за инфлацията и за БВП на страната, са повече от основателни. Особено силно разминаващи са данните за инфлацията. Официалната средногодишна инфлация през 2024 г. от 2,6% е абсолютно фалшива и не кореспондира с реалността, каза още Костадинов.

По думите му, на този фон правителството продължава да прикрива истинската картина за състоянието на публичните финанси, а това засилва рисковете за допълнително нарастване на данъчната и осигурителната тежест за работещи български граждани и фирми в следващите години.

Основания за подобни опасения дават и последните публични анонси от представители на управляващото мнозинство за промени в пенсионната система - до края на мандата ще се вдигне осигурителната тежест до 3%, постоянно се обсъжда и вдигането на възрастта за пенсиониране, добави Костадинов и заключи, че липсата на ясна стратегия и конкретни разчети за данъчната, осигурителната и пенсионната политика, допълнително разрушават доверието в политиката на правителството в тези важни сфери.

"Няма стратегия и реалистични планове за възстановяване на устойчивостта на пенсионната система и на хроничните дефицити там. Проблемите в тези сфери се задълбочават, а важните решения се отлагат. Няма воля да се реши проблемът с частните пенсионни фондове, които управляват 26 млрд.лв. и тази сума нараства с над два милиарда лева всяка година. Само от такси и комисионни частните пенсионни дружества отнемат от доходите на бъдещите пенсионери между 200 и 300 млн. лв. ежегодно. При това доходността за 20 годишен период се оказа по-ниска от доходността на българските държавни ценни книжа. Това е скандал, нещо повече това е престъпление, но правителството отказва да защити интересите на работещите и вместо това ще вдигне възрастта за пенсиониране. Финансовата политика на кабинета "Желязков" се свежда до комбинация от инерционни и манипулативни подходи. Нагласената бюджетна аритметика измества всякаква визия за реална фискална консолидация, добави лидерът на "Възраждане".  

От парламентарната група на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) ще подкрепим с абсолютна увереност този вот на недоверие, защото, каквато и тема да изберем за вот към това правителство, тя ще е актуална. Няма мотив, няма еврозона, няма никакво оправдание, което да разубеди МЕЧ, че правителство на ГЕРБ и на Пеевски, подкрепено от ИТН и БСП трябва да си ходи. За съжаление, то е подкрепяно от ПП-ДБ, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев

Преди няколко дни с 30-дневно закъснение видяхме данните, публикувани от министър Теменужка Петкова и Министерството на финансите към края на май. Тези данни са за бюджетен дефицит от 2,6 млрд. лева, само след няколко месеца този дефицит ще надмине 3% от БВП и ще влезем в свръхдефицит, отбеляза той. По думите му, вариантите са два – или ще се наложи актуализация на бюджета през октомври, която да спои още повече управляващото мнозинство, или ще бъде орязана капиталовата програма, която и без това била раздута, за да се прехвърлят средства да се компенсира дефицитът.

В бюджета бяхте заложили нереалистично 18,3 млрд. лева повече приходи през 2025 г., а през първите пет месеца влязоха само 3,2 млрд. лева повече, обърна се лидерът на МЕЧ към управляващите. По думите му, този бюджет е създаден само и единствено за влизане в еврозоната и за да бъде измамена една администрация на Европейския съюз, която ни приема по политически причини, но не и по икономически, и не по конвергентни.

Ако не паднете с вота на недоверие сега или с някой от следващите вотове, защото ние няма да спрем, догодина Теменужка Петкова ще предложи увеличение на данъците, коментира Радостин Василев. Този бюджет е с фалшиви приходи, с фалшиви разходи, с фалшива инфлация, с фалшив дефицит и е направен от едно фалшиво правителство, заяви още той. 

Парламентарната група "Алианс за права и свободи" (АПС) няма да участва в гласуването на вота на недоверие, заяви Хасан Адемов от АПС.

"По дефиниция всеки вот на недоверие е конституционна възможност на опозицията за, макар и крайна, форма на диалог с управляващото мнозинство или към днешна дата с правителство на малцинството. На фона на заявените позиции на парламентарно представените партии този вот на недоверие поставя няколко важни и тежки политически въпроси – на първо място сега ли е моментът да се иска сваляне на правителството, тъкмо в навечерието на окончателното решение за членство в еврозоната. На второ място - има ли ясно структурирана политическа алтернатива на сегашното правителство, на трето място - има ли рискове за финансовата устойчивост и стабилност на публичните финанси в краткосрочен и дългосрочен план", посочи Адемов. По думите му, членството в еврозоната е мечта на редица и политици, и общественици, и позакъснялото и колебливо форсиране на този приоритет очевидно е с цел извличане на политически дивиденти.

Адемов отбеляза, че от АПС имат сериозни различия с вносителите на вота, особено в частта за еврозоната. Изнесените от Министерството на финансите данни за изпълнението на бюджета към края на месец май са повод за сериозни притеснения. България рискува да влезе в процедура по прекомерен дефицит в следващите години, ако не се ориентира към мерки за консолидация. Притеснителни са темповете на нарастване на дефицита в държавното обществено осигуряване, както и трансферът от държавния бюджет към бюджета на НЗОК. Ако не бъдат решени структурните проблеми в тези и други секторни политики, натискът към публичните финанси ще става още по-смущаващ и дискусията ще се премести в полето на данъчно-осигурителната система. Всички тези рискове, заедно с почти двойното увеличение на външния дълг към края на 2028 г., изискват отговорно и в никакъв случай популистко управление на публичните финанси, добави той. 

Вотът на недоверие е вреден, но дебатът е полезен, коментира председателят на парламентарната група на "БСП-Обединена левица" Драгомир Стойнев. 

"Ще загубим ценно парламентарно време, но ще си кажем истини за състоянието на фиска в началото на година и за това, което е постигнато досега, а именно повишени доходи, необходим бюджет, създадени условия за растеж и подкрепа за най-уязвимите. Трудни решения, взети в труден момент", каза Стойнев.

Той посочи, че от "БСП-Обединена левица" не подценяват нито темата, нито трибуната и са готови за сериозен дебат за фискалната политика на държавата. Но също така сме длъжни да посочим, че този вот е пореден опит за политическа дестабилизация, маскирана зад уж експертна и политическа загриженост, коментира Стойнев. 

"Внесеният вот на недоверие не е нито сериозен, нито отговорен, той е част от поредица политически действия на популистки партии като "Възраждане", МЕЧ, "Величие", които използват страха на хората като политически инструмент. Тези формации не предлагат алтернатива, те предлагат страх, съмнение и конфронтация", добави той.

Зад тази атака срещу фиска прозира нещо по-дълбоко и по-опасно - атака срещу стратегическата посока на България. Голямата цел въвеждането на еврото е част от дългогодишната политика на България като отговорен член на ЕС. Това не е просто валута, това е геополитически избор, икономическа стабилност, инвестиционна привлекателност, социална сигурност, заяви председателят на ПГ на "БСП-Обединена левица". 

Той обясни, че от "БСП-Обединена левица" ще гласуват "против" този вот на недоверие, защото вярват, че стабилността, социалната справедливост и европейската посока на България заслужават да не бъдат застрашени.

В отговор лидерът на МЕЧ Радостин Василев обвини "БСП-Обединена левица" в "изумително лицемерие". Естествено, че вотът иска политическа дестабилизация на правителство, коментира той. Ако искате наричайте МЕЧ популистка и антисистемна, но тя се бори с корупционната система, създадена от Борисов и Пеевски, в която вие добре вече функционирате, посочи той.

Изглеждате ужасно отстрани, обърна се Василев към представителите на "БСП-Обединена левица" в правителството и в парламента. Стоял съм десет месеца отзад и съм гледал как говорите точно обратното. Вие станахте най-големите врагове на собствените си избиратели, г-н Стойнев. Защо предадохте българските пенсионери? Къде са ви социалните политики за българските пенсионери? Защо предадохте българските майки? Кой от вашите избиратели иска въвеждане на еврото, добави Василев. 

Според мен този вот на недоверие не е свързан с изпълнението на бюджета към 31 май 2025 г., той по-скоро има друга цел и това е успешното присъединяване на България към еврозоната. Всичко, което се каза дотук, се пречупваше именно през тази призма - "не изпълнявате приходите - виновна е еврозоната", "направихте такъв бюджет - виновна е еврозоната". България покри абсолютно честно и почтено всички критерии, свързани с членството ни в еврозоната и съвсем скоро, буквално до броени дни, ние ще финализираме процеса по приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. България ще заеме своето достойно място в сърцето на Европа, каза министърът на финансите Теменужка Петкова при разискванията по вота на недоверие и призова за подкрепа на правителството.  

Според финансовия министър мотивите за вота на недоверие са неоснователни. Приходите в бюджета за 2025 г. са амбициозни, но през последните четири години амбицията в разходите беше огромна, допълни министърът на финансите. Тя обясни, че амбицията в приходите е продиктувана от амбицията в разходите, които са законово регламентирани.  

Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" работят целенасочено да изпълним заложените приходи в бюджета за 2025 г., заяви Теменужка Петкова. Тя призова тези, които са скептични относно събираемостта на приходите, да не бързат да злорадстват, защото усилията, които институциите полагат, наистина са за доброто на страната.  

Приходите в бюджета нарастват с 3,2 млрд. лв. или 11,5% спрямо същия период на миналата година, като най-голям дял имат данъчните приходи, каза Теменужка Петкова. Разходите са 34,1 млрд. лв., като бележат ръст спрямо същия период на миналата година с 4,8 млрд. лв. или 16,4%, посочи тя. Бюджетното салдо към 31 май 2025 г. е отрицателно и е в размер на 2,6 млрд. лв. – 1,2% от брутния вътрешен продукт при заложен бюджетен дефицит от 3%, каза още финансовият министър. 

Относно коментарите, че за същия период на миналата година Бюджет 2024 г. е на излишък, Теменужка Петкова каза, че този излишък е резултат от това, че не са били реализирани проектите по Плана за възстановяване и устойчивост, и по оперативните програми. 

Междувременно, трима депутати получиха наказание "забележка" от председателя на Народното събрание Наталия Киселова при разискванията по вота на недоверие към правителството за "провал в сферата на фискалната политика".

По време на изказването си лидерът на МЕЧ Радостин Василев нарече вицепремиера Атанас Зафиров "Барни Ръбъл" и получи  "забележка". Наталия Киселова обясни, че го наказва за езика, който е използвал, и за оскърбяване на член на Министерския съвет.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов призова Киселова да оттегли наказанието на Радостин Василев. "Няма как да наказвате Радостин Василев, след като преди това не сте наказали съществото Пейков, което мучеше, квичеше и грухтеше от задния ред", каза Костадинов и също получи "забележка" за думите си към колега депутат - Манол Пейков от ПП-ДБ.

Същото наказание беше наложено и на Христо Расташки от МЕЧ за думите му към министъра на финансите Теменужка Петкова. Ако продължавате така да управлявате това министерство, много вероятно следващата Ви позиция от министър на финансите да бъде "отговорник по боядисването на чинийки в сливенския затвор“, каза Расташки и призова за оставка на правителството, докато е време. 

Малко по-късно председателстващият заседанието Николета Кузманова от "Има такъв народ" обяви, че депутатът Марио Рангелов е депозирал заявление за напускане на парламентарната група "Алианс за права и свободи". Според парламентарния правилник, напусналите парламентарните групи депутати губят мястото си на заместник-председатели и членове на постоянните парламентарни комисии предсрочно и обяви освобождаването на Рангелов като член на комисията по образованието и науката, като член на комисията по здравеопазването, както и като член на временната комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ). Освобождаването се обявява, без да се обсъжда или гласува, посочи още Кузманова. 

Досега правителството оцеля след два вота на недоверие - за провал на правителството във външната политика и заради корупцията, а утре ще бъде гласуван и третият - за провал на фискалната политика и еврозоната. 

На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен отново от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.

На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” - 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”. След празниците опозицията готви трети вот на недоверие. 

На 27 юни „Възраждане”, подкрепен от „Величие“ и МЕЧ, внесе трети вот на недоверие срещу кабинета с мотив провал на фискалната политика и еврозоната. Гласуването по него ще се проведе утре, 4 юли, в 13:10 часа. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството