За по-голям брой изследвания и до 10 дни при лечение след инсулт се договориха Лекарският съюз и НЗОК

За по-голям брой изследвания и до 10 дни при лечение след инсулт се договориха Лекарският съюз и НЗОК

По-голям брой изследвания и процедури за пациентите без постъпване в болница и по-високи цени на клиничните пътеки са заложени в анекса към Националния рамков договор за медицински дейности. Документът беше подписан днес от Надзорния съвет на Здравната каса и Българския лекарски съюз, в присъствието на здравния министър Христо Хинков. 

Повече обществени пари трябва да се похарчат за достъп на пациентите до профилактични прегледи, като скрининг за рак на гърдата и рак на простатата. Изследването ядрено магнитен резонанс ще се назначава по облекчена процедура, което да спести чакането от няколко седмици, а гастроскопията и колоноскопията ще се правят за ден в болница или в поликлиника. За повече еднодневни процедури настояваха от Лекарския съюз, предава БНР.  

За първи път се въвежда "минимален" и "максимален" болничен престой за лечението на инсулт, като вече пациентите в по-тежко състояние няма да бъдат изписвани след четвъртия ден. За целта е предвидена възможност за престой до 10 дни.

От 1 март цените на клиничните пътеки се увеличават средно с 20%, като не е ясно доколко това ще помогне на областните и общинските болници да осигурят достатъчно високи заплати на медиците, така че да избегнат финансовите санкции, заложени в анекса и в сила от 1 юни.

Колкото до рамката, по която ще работят зъболекарите, съществена промяна в здравния пакет няма. Договорени са 3 милиона лева допълнително, чрез които от 1 май да се намали доплащането за пациентите при необходимост от протези.

През тази година в бюджета на Здравната каса са заложени разходи за над 8 милиарда лева. 

"Приключихме преговорите за анекса към Националния рамков договор. В този анекс продължаваме политиката за по-добро финансиране на извънболничната помощ. Надяваме се интересът към професията общопрактикуващ лекар да продължи да се повишава. Интересът към работата в извън болничната помощ също. Подобряваме достъпа на пациентите до еднодневни медицински процедури. Надяваме се да не се налага, когато имаш лек здравословен проблем да бъдеш принуждаван да бъдеш хоспитализиран и да имаш няколко дни, отнети от твоето ежедневие", каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

"Този договор дава по-добри условия за лекарите и за пациентите. Отделени са три милиона лева за зъботехническа дейност, които ще бъдат адекватно разпределени. Тези средства ще облекчат доплащането от страна на пациентите за техническа дейност. По думите му денталната помощ е осигурена за деца и възрастни. Няма нито един пациент, потърсил помощ през задължителното здравно осигуряване и да не е получил", каза председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков, цитиран от БТА. 

"Рамковите договори са една от най-демократичните основи за изграждане на обществено здравеопазване, защото именно договорното начало започва от тях и това е истинският баланс на интересите. Ако продължим тази традиция, ще имаме добро здравеопазване и благодарно население, макар че то никога няма да е благодарно, смятам, че правим необходимото и вървим в правилната посока", каза здравният министър Христо Хинков. 

Управителят на НЗОК Станимир Михайлов посочи, че когато е поел поста, е представил програма с дългосрочни и краткосрочни цели, като една от тях е подписването и прилагането в действие на рамковите договори, одобряването на бюджета на Касата, както и механизми за прилагането му. Целта е да има спокойствие и ясни правила, каза още той. С подписването на двата анекса краткосрочните цели са изпълнени, допълни Михайлов. По думите му по време на преговорите за двата документа експертите са се водили от интереса на пациента, заложени са контролни механизми, гарантиращи ефективно и по-справедливо разпределяне на средствата на НЗОК. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ