Зърнопроизводителите блокираха пристанища и гранични пунктове в първия ден на протеста си (обзор)

Зърнопроизводителите блокираха пристанища и гранични пунктове в първия ден на протеста си (обзор)

Зърнопроизводителите блокираха пристанища и гранични пунктове в първия ден на протеста си (обзор)

С блокади на пътища и ключови логистични точки започна тридневният ефективен протест на зърнопроизводители от цялата страна. С тежки машини протестиращите затвориха подстъпите към граничните пунктове при Видин, Русе, Силистра и Кардам. Исканията им са да не се удължава за България действието на европейския регламент за безмитен внос на стоки от селскостопански произход от Украйна. Те недоволстват още срещу ниската изкупна цена и невъзможността за реализация на родната продукция. Пред медиите земеделците посочиха, че загубите им от нереализираната им продукция от слънчоглед са за над 800 милиона лева и отправиха призив към "костюмарите" в Брюксел "да не си заравят главата в пясъка".

Земеделските производители блокираха с машини пътя към граничния пункт с Румъния при "Дунав мост" за почти два часа, а в знак на подкрепа там дойдоха още фермери и овощари от региона. 

На отбивката за село Йовково, Добрич, се събраха 150 селскостопански машини, като в протеста участват над 200 превозни средства. Пътят от Кардам към Граничния пункт с Румъния беше напълно блокиран за около час.

"Тук сме, защото Брюксел не чува нашия глас и използвам възможността да кажа: Хей Брюксел, хей костюмари, погледнете, не си заравяйте главата в пясъка. Не се правете, че не виждате това, което правите на българското земеделие. И не само. С регламента от миналата година, който либерализира търговията на стоки от Украйна, се получиха някои сътресения в българските и международните пазари", каза пред БНР Радослав Христов от Тракийски съюз на зърнопроизводителите в Стара Загора. 

"Над 800 милиона лева са загубите до този момент на българските зърнопроизводители от нереализираната им продукция от слънчоглед. В момента изкупната цена на продукцията ни е около 40% под себестойност. В България за година се произвеждат около 2 милиона тона слънчоглед, не повече от 5-10% от него е реализирана до момента. Почти цялата продукция на българските зърнопроизводители стои по складовете. Ние искаме този внос да бъде просто прекратен", каза зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.

"Очакваме европейските чиновници да чуят искането на българските и румънските земеделци. В България няма друга икономика, която да генерират толкова паричен поток, колкото земеделието. Ние влагаме 9 милиарда лева всяка година, за да направим производство, за да изплатим ренти и да бъдем почтени. Не ни убивайте", посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова. 

Близо 100 тежки земеделски машини от областите Силистра, Търговище, Ямбол, Сливен и Разград се събраха на протест и в Силистра, съобщи БТА. Протестиращите затвориха три товарни пристанища в Силистра, от които влиза украинското зърно.

"Искаме да спрем украинския внос, който ни прави силно неконкурентоспособни. Ние произвеждаме продукция по стандартите на ЕС, с много завишени изисквания, които правят нашата цена висока. Ние сме изправени пред пролетна сеитба, която трябва да обезпечим. Складовете ни са пълни, а жътвата предстои. Колегите ни са пред фалит. Ние сме солидарни с Европа и помощта за Украйна, но Европейската комисия трябва да разгледа всяка страна членка поотделно и да направи земеделските производители конкурентоспособни", каза председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите от Крайдунавска Добруджа Даниела Димитрова. 

"Българските зърнопроизводители са подложени на засилващ се натиск от интензивния украински внос на зърнени и маслодайни култури в страната, който блокира изцяло търговията на родното производство Складовете на земеделските производители са пълни със залежала продукция. Пазар за българското зърно няма, а жътвата предстои след два месеца. Новата реколта няма къде да бъде прибрана и няма изгледи ситуацията да се подобри, ако украинският внос на селскостопански стоки в страната продължи", обясни пред БНР председателят на националната браншова асоциация Костадин Костадинов.  

Производителите блокираха и международния път Е79 край Видин. "От началото на Covid-19 и на войната в Украйна в България се раздадоха над 440 милиона, които, за съжаление, достигнаха до всички други отрасли, но не и до зърнопроизводителите. А смятам, че всички еднакво бяхме потърпевши от войната и от Covid-19. Искаме да има действително коридори, през които да върви зърното и ние да реализираме нашето зърно. Помощта е последното нещо, за което протестират земеделските производители", каза пред БНТ председателят на Съюза на зърнопроизводителите - Видин Жечко Андрейнски.  

България ще иска допълнителни мерки, свързани с европейското законодателство, в подкрепа на зърнопроизводителите у нас, каза министърът на земеделието Явор Гечев, който се срещна с протестиращи фермери от Видинско.

"Истината е, че има големи количества зърно в България. Те все още не са продадени. Да има частични плащания от Европейската комисия, предстоящи по-скоро, но нито една субсидия не може да замести дохода на земеделските производители... Ще предлагаме допълнителни мерки, свързани с европейското законодателство, защото този проблем не можем да го решим в България, т.е ние не може да не изпълняваме регламенти. Искаме допълнителни мерки, с които тези коридори да съществуват като коридори, а не на практика да са за сметка на земеделските производители в България", добави министър Гечев. 

В ранния следобед днес от Брюксел реагираха на протестите у нас с обещание за спешна финансова помощ. България ще получи еднократна помощ в размер на 16,75 милиона евро заради затрудненията, които нейните производители търпят заради износа на зърно от Украйна, съобщи говорителят на Европейската комисия Мириам Гарсия Ферер.

Отпускането на сумата ще бъде гласувано утре в Комитета на Общата организация на пазарите, която е един от стълбовете на Общата селскостопанска политика, уточни тя.

Преди 10 дни Комисията предложи общо 56,3 милиона евро за България, Румъния и Полша – трите страни, които са най-засегнати от износа на украинско зърно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ