Акад. Воденичаров: Научният потенциал на БАН е жизненоважен национален ресурс

Акад. Воденичаров: Научният потенциал на БАН е жизненоважен национален ресурс

Българската академия на науките чества днес 144-ата годишнина от своето основаване. Церемонията се провежда в Големия салон на БАН и бе открита от председателя на Академията акад. Стефан Воденичаров.

„Научният потенциал на БАН е жизненоважен национален ресурс, той е на разположение на българската държава. Само за половин година успяхме да открием 12 академични центъра в страната. Инвестирането в науката е инвестиране в бъдещето на страната”, заяви той в речта си.

Академик Воденичаров подчерта, че в условията на всеобща криза е от ключово значение всички да работим заедно по проблемите и да ги решаваме в разбирателство. Като един от основните проблеми за българската наука той изтъкна нежеланието, а понякога и невъзможността на специалистите да останат на работа в България и по-конкретно в Бан. „Тревожна е статистиката, че в последната година 600 души напуснаха БАН“, коментира той.

Тържеството ще продължи с откриването в централното фоайе на академията на изложбата "Акад. Михаил Арнаудов - Живот, посветен на България и науката", организирана от Научния архив на БАН по случай 135 години от рождението и 35 години от смъртта на големия български учен.

На тържествата присъстват председателят на Народното събрание Михаил Миков, вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, министърът на културата Петър Стоянович, зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева, академик Георги Марков, депутати, ректори на висши училища и гости.

"Днес времената са трудни, икономическата криза в света и в Европа, а и някои наши непреценени действия, правят така, че нашата наука и култура се чувстват в емиграция", заяви Миков, цитиран от Фокус. „Ние трябва да правим всеки ден така, че да връщаме по нещо от онзи дълг, който българските граждани имат към българската наука”, допълни той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ