Ако изборите бяха днес…

Ако изборите бяха днес…

Ако изборите бяха днес, то в парламента щяха да влязат със сигурност четири партии. Бариерата от 4% биха преминали ГЕРБ, БСП, ДПС и „България на гражданите”. Това показват  резултатите от национално представително изследване на Института за модерна политика (ИМП), проведено в периода 13-21 януари 2013 г., сред 981 лица на възраст над 18 години.

Ако изборите бяха днес, 24,8% биха подкрепили ГЕРБ, 19,3% - БСП, 5,5% - ДПС, 4,8% „България на гражданите”, 2,7% - партия АТАКА и 2,7% коалиция РЗС с Марешки.

СДС биха получили 1,7% от гласовете на всички избиратели, за ДСБ биха гласували 1,5% от пълнолетните граждани, а бюлетини за НДСВ биха пуснали 1% от хората у нас.

Определяща за парламентарното представителство, особено за малките партии, е активността на гласуващите. При по-слаба избирателна мобилизация, каквато наблюдавахме и на референдума от 27 януари 2013 г., и при по-голямо участие на твърдите партийни ядра във вота депутатски места биха могли да получат и други политически сили, заключават от Института за модерна политика.

В края на миналата година най-одобряваният политик у нас е президентът Росен Плевнелиев, който печели симпатиите на 47,6% от анкетираните.

На втора позиция е Бойко Борисов с 38,8 на сто положителен вот. Трета позиция заема Сергей Станишев с 23,7% одобрение от страна на запитаните.

Политиците, които имат най-висок процент на неодобрение през януари 2013 г. според резултатите на ИМП, са: Ахмед Доган – 74,1% негативен вот от страна на респондентите (който за последен път попада в социологически сондаж като оперативен ръководител на партия), Иван Костов – 66,8%,  Волен Сидеров с  62,2% неодобрение.

Политическата формация с най-високо одобрение през януари 2013 г. е ПП ГЕРБ с 43,5 на сто одобрение от респондентите. Висок е обаче и процентът на неодобрение към ГЕРБ, който е над 30 на сто. Втора се нарежда БСП  с 27,7% одобрение и 47,7% неодобрение.

Партия „България на гражданите“ получава 17% одобрение, но зад този дял на позитивни гласове стои условието, че партията не участва в реалното политическо управление и одобрението се акумулира по други причини.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ