Американски доклад ни критикува за корупцията
Корупцията остава сериозен проблем в полицията, митницата и съдебната система на България. Това се посочва в доклад за Международната стратегия за контрол на наркотиците за 2012 г. на Държавния департамент на САЩ.
Въпреки реформите, съдебната система на България продължава да получава ниски оценки в общественото доверие и в проучванията на общественото мнение. Сложните съдебни процедури и пропуските в законодателството водят до прекалено забавяне на делата, което прави трудно ефективното разглеждане на случаи, свързани с организирана престъпност и корупция, гласи документът. Често чиновници, за които се установява, че са корумпирани, се преназначават или са принудени да напуснат, вместо да се уволнят или да бъдат съдени, се посочва още в него.
Правителството на България трябва да продължи усилията си за укрепване на антикорупционните закони на страната, съветват американските автори. Отбелязва се, че правителството продължава да постига значителни успехи срещу производството на наркотици и трафика. Подчертава се също, че българските служби активно са допринесли за международни разследвания, които са довели до залавянето на значителни пратки дрога и арести както в България, така и в региона.
Смята се, че географското положение на Балканите ни поставя на кръстопътя за доставки на хероин. Това прави страната уязвима спрямо акциите международни организации за наркотрафик, внасящи дрога в ЕС.
Пристанищата у нас продължават да са "експлоатирани" от наркотрафиканти, които внасят кокаин от Южна Америка и хероин от Турция и Иран за Европа, смятат наблюдателите. Организираните престъпни групи в България са "добре финансирани и загнездени в обществото", пишат американските анализатори.
Като напредък в борбата с трафика на дрога се посочва решението на парламента от юни да се делегира на правителството властта да променя списъка на контролираните субстанции. Това повишава значително способността на кабинета да се бори ефективно с нарастващото присъствие на дизайнерска дрога в страната. През 2011 г. в списъка правителството добави 40 субстанции, припомня документът.
Посочва се, че между януари и ноември
2011 г. министерството на вътрешните
работи е затворило осем лаборатории за
синтетична дрога у нас. Подчертава се още помощта
на ГДПОБ по разследване, което е довело
до залавянето на 460 кг кокаин във Франция
и 290 кг в Гърция.
В доклада се отбелязва,
че през миналата година има леко
увеличение на количествата хероин,
заловени от полицията и българската
митническа служба. Количеството на
конфискуваната дрога от митницата обаче
остава рекордно ниско, пише в документа.
Като положителен напредък е изтъкнат и специализираният съд, в който се гледат дела, свързани с организираната престъпност, в това число и с наркотиците.
От Държавния департамент на САЩ смятат, че трябва да се обърне внимание на законодателството, свързано с конфискацията на имуществото, придобито от престъпна дейност. Отбелязва се, че трябва да продължат реформите в полицията и съдебната система. Освен това са нужни подобрения в реформите на Агенция „Митници”, за да се гарантира, че усилията за борба с наркотиците ще останат приоритет.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.