Андрей Райчев: Ние сме нация на сгромолясалите се планове
Българите смятат, че нашият капитализъм е менте. Напротив, това е оригиналната версия, казва социологът
- Политическата ситуация в България изглежда безнадеждна. Има ли шанс да се отпуши според вас?
- Защо да е безнадеждна?
- Защото хората не харесват тези, които избраха да ги управляват, но и нямат идея кого да изберат на тяхно място.
- Да, защото смятат, че проблемът опира до хора, а трябва да изберат идеи. Това е капитализъм, при това в оригиналната му редакция – от най-свиреп тип, без маска и без грим.
- Но приложението на този капитализъм на Запад е по-симпатично.
- Нищо симпатично не е имало в него преди 100 години на Запад. Ние сега сме на същата фаза на развитие. Какво се е променило там за 100?
Първото и главното – работниците са си извоювали права с големи борби. Могъщи профсъюзи, потребителски кооперации, здравеопазване, пенсии и подобни леви придобивки, които без да свалят капитализма, значително променят положението на трудещия се човек в него. Всичко това не е дадено, то е изборено от трудовите хора под заплахата от революция. Кой се разделя доброволно с половината си печалба? Само този, който е застрашен от това да му вземат цялата. Като онзи виц „Може ли една жена да те направи милионер? Може, ако преди това си бил милиардер.“ В Англия тези борби започват през 17-18 век.
Втората разлика: превъзходството на Запада над Третия свят и способността му да продава стоки със заложена печалба вътре. Сделката „Трактор за захарна тръстика“ винаги е в полза на онзи, който произвежда трактора.
У нас, поради това, че рухна ляв режим, бунтуващите се са имунизирани срещу лявото и търсят справедлив капитализъм. Те си мислят, че нашият капитализъм е менте. Напротив, това е оригиналната версия.
Ана Клисарска
Цялото интервю - в януарския „Мениджър”
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.