"Атака" обяснява каква регулация на лихвите подготвя

Атака обяснява каква регулация на лихвите подготвя

"Атака" обяснява каква регулация на лихвите подготвя

Поради разликите в лихвите, които предлагат банките в ЕС и в България, „Атака” предлага законодателни промени, с които БНБ да засили регулацията си.

Лихвите по краткосрочните депозити в еврозоната са около 2%, а в България стигнат над 7%. Кредитите в еврозоната са със средна лихва 4% за ипотечните и 5,5–7,5 % за потребителските в зависимост от срока и условията на кредита. В България най-ниските ипотечни кредити са със 7% лихва, която обаче е фиксирана само за първата година. За нормална лихва по потребителските кредити може да се смята и 15%, разказа  евродепутатът от „Атака” Димитър Стоянов.

За да стане България като Европа, „Атака” предлага парламентът да задължи БНБ да изчислява два пъти годишно средния лихвен процент по депозитите – за едногодишните депозити до държавната гаранция, която в момента е 100 000 лв.

Максималната лихва по кредитите според предложението на „Атака” трябва да не превишава половин път лихвите по депозитите. „Ако средната лихва по депозитите е 4%, максималната по кредитите да бъде 6%”, поясни Стоянов.

С тези практически мерки нивата на лихвите в България ще влязат в съответствие със средните нива в еврозоната както по депозитите, така и по кредитите.

Според Стоянов това ще доведе до сваляне на лихвите и разходите на бизнеса. Така ще останат повече пари за инвестиции. Идеята е да се обвържат нивата на лихвите по депозитите и по кредитите.

В понеделник лидерът на "Атака" Волен Сидеров ще се срещне с управителя на БНБ Иван Искров, както и с банкери, за да обсъдят регулацията на лихвените проценти.

„Всеки ден повтаряме, че има криза в България. Оказа се, че тази криза е за фирмите, тя обаче не засяга банките”, изтъкна Сидеров. Отчетът на БНБ показва до 31 март 2010 г., че приходите от лихви превишават два пъти разходите на банките. Банките имат 1,2 млрд. лв. приходи от лихви, а са изплатили 600 млн. лв. лихви по депозити. Над 160 млн. лв. е чистата печалба на банките. Те имат пари, но не дават кредити и това е неправилно. Дошло е времето икономиката да бъде стимулирана със законодателни мерки, защото тя е в дискриминационно положение.

Предстои в ГЕРБ да се осмислят по-конкретно предложенията на „Атака” за намаляване на лихвите. Надяваме се предложенията ни да бъдат посрещнати разумно, а не като провокация, коментира Сидеров.

В периода на криза, в който се намираме, западният свят говори за нова икономическа философия. Става дума за отрицание на неолибералната стратегия, която се прилага от 1981 г. нататък и която включваше освобождаване от регулацията на капиталовите пазари. Това доведе до икономическата криза. Затова е нужна регулация от държавата, обясни лидерът на "Атака".

Не виждам дебати у нас за това, в България няма обективна икономическа школа, каза Сидеров. Спасителните мерки на правителството на ГЕРБ бяха необходими и бяха единствените, които можеха да бъдат направени с по-малки щети, но трябва в есенната сесия на НС да се разгледа нова икономическа стратегия за България, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ