БАН връчва титлата "Доктор хонорис кауза" на Стив Ханке

БАН връчва титлата Доктор хонорис кауза на Стив Ханке

БАН ще връчи званието „Доктор хонорис кауза” на световноизвестния икономист проф. Стив Ханке днес. Тържествената церемония по връчването на званието ще се състои от 11:00 часа в Големия салон на Българска академия на науките – София, ул. ”15 ноември” 1. Това съобщиха от пресцентъра на академията.

Бащата на валутния борд пристигна в България специално за церемонията.

Стив Ханке е професор в университета "Джон Хопкинс" в Балтимор и един от авторите на модела на валутния борд у нас, въведен по време на икономическата криза в България през 1997 г. По това време той бе и съветник на президента Петър Стоянов. Ханке е и един от международните авторитети, които периодично споделят глобални тези за икономическото бъдеще на света на страниците на сп. „Мениджър.”

В края на миналата година той бе и специален гост лектор на международната икономическа конференция, организирана от сп. „Мениджър”. Тогава той представи пред отбрана аудитория план от 6 стъпки за излизане от световната финансова криза, с които може да се запознаете тук.

"Българите протестират, защото има дефицит на надежда. Трябва ви план, стратегия за борба с корупцията", заяви световноизвестният икономист пред bTV.

Той спомена, че докато бил в Италия, прочел във вестник, че потенциално 400 хиляди българи, между 15 и 50 години, са смятали да емигрират във Великобритания и Северна Ирландия и определи това като абсолютна катастрофа. Неговото обяснение е, че хората в страната нямат надежди, нямат и очаквания, а корупцията прелива.

"Корупцията е нещото, което дава лошия облик на България и създава негативни външни аспекти", убеден е проф. Ханке. "Трябва да се намалят представителите на държавните власти, защото в крайна сметка източникът на корупция се улеснява от правителството."

"Хората имат склонността да забравят, че през февруари 1997 година инфлационният месечен процент в България беше 242%, за месец само, а през юли беше създаден Валутният борд – инфлацията беше заличена, икономиката се стабилизира. Хората наистина тогава имаха надежда", заяви проф. Ханке, определяйки създаването на Валутния борд преди 16 години като "велико нещо".

Според него валутният борд е изключително силно оръжие в борбата с корупцията. "Дисциплината, въведена с Валутния борд, е изключително важна за България. Ако днес България не е във Валутен борд, политиците щяха по един бесен начин да харчат пари и да ходят час по час до БНБ, да печатат пари и резервите, които БНБ е натрупала, ще се стопят и похарчат незабавно", смята той.

Липсата на фискална дисциплина Ханке оприличи на това да се даде на едно дете кредитна карта и да му се каже "хайде, харчи колкото искаш". Валутният борд слага юзди на управляващите, до известна степен, посочи още икономистът.

Ханке заяви, че в управлението всеки знае, че ако има пет началници над главата си е много трудно да се работи. "Ако има обаче само един, е много по-лесно", заяви световноизвестният икономист.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“